Search
Close this search box.
اهمیت رژیم غذایی در سرطان پستان
آخرین اخبار:

اهمیت رژیم غذایی در سرطان پستان

تاثیر رژیم غذایی در سرطان پستان

سرطان پستان شایع ترین سرطان در زنان است. از هر 8 زن در 1 نفر سرطان پستان تشخیص داده می شود و 1 در 5 از آنهایی که تشخیص داده می شوند، زیر 50 سال دارند. اگر شما فردی هستید که در زمان پس از یائسگی هستید یا اضافه وزن دارید، خطر ابتلا به سرطان سینه در شما بیشتر است، پس باید وزن مناسبی داشته باشید، و برای این مهم باید رژیم غذایی و ورزش مناسب شرایط خود را داشته باشید، پس در ادامه با ما باشید تا مواد غذایی مناسب رژیم غذایی در سرطان پستان را به شما معرفی کنیم. در آخر هم به درست یا غلط بودن برخی خوراکی ها و ارتباط آنها با سرطان پستان می پردازیم.

اهمیت رژیم غذایی متعادل در بیماران مبتلا به سرطان پستان

داشتن تغذیه سالم برای همه افراد حائز اهمیت است، اما وقتی به سرطان پستان مبتلا هستید باید آگاهی بیشتری در مورد چگونگی نحوه تغذیه خود داشته باشید. پیروی از یک رژیم غذایی متعادل در حین و بعد از درمان سرطان سینه می تواند تا حد زیادی با بالا رفتن کیفیت زندگی بیماران و کنترل بیشتر بیماری کمک کند.

مواد غذایی که به آنها اشاره می کنیم می توانند یک رژیم غذایی متناسب را شکل دهند که از پیشرفت سرطان سینه جلوگیری کنند:

 • تنوع وسیعی از میوه و سبزیجات رنگی مانند سیر، پیاز، زنجبیل، سویا، هویج، کلم، جعفری، فلفل دلمه ای، خانواده کلم و مورینگا (مخصوصا ریشه های این گیاه که البته باید زیر نظر پزشک مصرف شود)
 • غذاهای سرشار از فیبر مانند غلات کامل، حبوبات و انواع لوبیا
 • مصرف شیر و لبنیات کم چرب و ترجیحا پروبیوتیک
 • غذاهای غنی از ویتامین D
 • مواد غذایی بخصوص ادویه جات با خواص ضدالتهابی مانند زردچوبه که از رشد سرطانی سلول ها جلوگیری می کند.
 • چای سبز با خواص آنتی اکسیدانی فراوان به جای نوشیدنی های کافئینه
 • استفاده از مواد غذایی ارگانیک و نه مکمل

مطالعه ای روی ۹۱۰۰۰ زن نشان داد که پیروی از یک رژیم غذایی سرشار از سبزیجات (حدود دوسوم) می تواند تا ۱۵ درصد ریسک پیشرفت سرطان سینه را کاهش دهد. محققین مصرف روزانه حدود ۸ تا ۱۰ سروینگ از میوه و سبزیجات در روز را توصیه می کنند. در کنار خواص دیگر، میوه و سبیزجات غنی از کارتنوئید و فلاونوئیدها هستند که خواص پزشکی بی شماری دارند.

تغذیه مناسب برای پیشگیری از سرطان سینه

تحقیقات نشان داده اند که رژیم غذایی در سرطان پستان که باید رعایت شود و البته با در نظر گرفتن این میوه و سبیزجات که ذکر می شود می تواند از بروز سرطان سینه جلوگیری کنند:

 • سبزیجات برگ تیره
 • فلفل دلمه ای
 • گوجه فرنگی
 • بادمجان
 • مرکبات
 • هویج
 • بروکلی
 • پیاز
 • سیب
 • گلابی
 • هلو
 • توت فرنگی
 • خانواده کلم
 • مورینگا

فیبر غذایی

به دلیل تاثیر مثبت فیبر بر روی دستگاه گوارش و کمک به عمل دفع، به بدن در خلاص شدن از شر سموم و اثرات مخرب آنها کمک می کند. غلات کامل و حبوبات همچنین حاوی آنتی اکسیدان نیز هستند که نقش پیشگیری کننده از بسیار از بیماری ها را دارد. متخصصان تغذیه، مصرف روزانه ۳۰ تا ۴۵ گرم فیبر را توصیه می کنند .

چربی

محققین می گویند که همه چربی ها هم بد نیستند. چربی موجود در غذاهای فرآوری شده، اسیدهای چرب ترانس که در غذاهای سرخ شده، در بعضی از کراکرها، شیرینی، دونات ها وجود دارد تهدید کننده هستند. کاهش مصرف اسید چرب اشباع که در گوشت قرمز، روغنهای جامد حیوانی و هیدروژنه وجود دارد و جایگزین کردن آنها با روغن های خوب (اسیدهای چرب غیراشباع) موجود در روغن زیتون، آووکادو، مغزها و دانه ها.

به علاوه اسیدچرب امگا-۳ که در ماهی آب های سرد مانند سالمون و شاه ماهی وجود دارد از بروز سرطان سینه جلوگیری می کند.

غذاهای مضر برای سرطان سینه

الکل

شواهد قوی وجود دارد که نوشیدن الکل می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد. برآورد شده است که می توان با قطع مصرف الکل تا 22 درصد از موارد سرطان پستان جلوگیری کرد.

محققین رابطه مستقیم بین مصرف منظم الکل و ابتلا به سرطان سینه شناسایی کردند. مطالعات نشان می دهند که الکل می تواند باعث بالا رفتن سطوح استروژن و آسیب به DNA سلول شود. محققین همچنین بیان می دارند زنانی که ۳ بار در طی هفته از نوشیدنی الکلی استفاده میکنند، ۱۵ درصد ریسک پیشرفت سرطان سینه را در بدن خود بیشتر می کنند و این افزایش ریسک با اضافه کردن هر یک روز دیگر، ۱۰ درصد دیگر بالا میرود.

شکر

مطالعه بر روی موشها نشان می دهد که مصرف زیاد شکر باعث پیشرفت تومور در غدد پستانی آنها می گردد و این تومورها تمایل به متاستاز و منتشر شدن داشتند.

مواد غذایی دیگر که باید محدود شوند :

 1. نانهای سفید
 2. گوشت قرمز
 3. کافئین
 4. منابع استروژن و فیتو استروژن نظیر سویا
 5. کنجد
 6. زیره
 7. بذر کتان
 8. شیرین بیان

حقیقت ها و خرافات در مورد رژیم غذایی در سرطان پستان

غذاهای لبنی و سرطان پستان

در بیشتر کشورهای آسیایی، در مقایسه با کشورهای غربی، میزان ابتلا به سرطان سینه پایین است. یکی از عواملی که توجه زیادی را به خود جلب کرده، نوع و میزان مصرف مواد غذایی لبنی است. بعضی افراد بر این باورند که سطح بالای شیر و محصولات لبنی مصرف شده در کشورهای غربی به میزان بالای سرطان پستان کمک می کند و هورمون هایی که در شیر یافت می شوند، عامل این امر می دانند. البته با این وجود تفاوت های زیادی در رژیم های غذایی و شیوه زندگی زنان در آسیا در مقایسه با کشورهای غربی وجود دارد.

 • و اما علم در این باره چه می گوید؟ تحقیقات علمی تا به حال شواهد قوی را در جهت تایید ارتباط مصرف مواد لبنی با سرطان پستان را تایید نکرده اند و مواد لبنی را به عنوان یک عامل که ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد، نشان نداده است. و برخلاف تصور عموم، در اتحادیه اروپا به گاوها برای تولید شیر هورمون تزریق نمی شود، و بعید است میزان کم هورمون های طبیعی که در شیر وجود دارد باعث ابتلا به سرطان پستان شوند.

سویا و سرطان پستان

در مورد سویا هم ادعاهایی وجود دارد که سویا را عامل افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان می داند، و هم ادعاهایی که آن را عامل کاهش خطر می داند.

 • و اما علم در این باره چه می گوید؟ سویا به طور طبیعی شامل ترکیبات گیاهی مبتنی بر فیتواستروژن ها هستند، که ساختاری مشابه با هورمون زنانه استروژن دارند. استروژن می تواند به سلول های برخی از انواع سرطان های پستان (نوع ER مثبت) متصل شود، و آنها را تشویق به تکثیر کند. سطح بالای استروژن با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان مرتبط است. بنابراین پیشنهاد شده است که خوردن سویا به عنوان بخشی از رژیم غذایی ما ممکن است سطوح استروژن را در انسان افزایش دهد، اما نه در این مورد. جالب است بدانید که فیتواستروژن های سویا ممکن است از اتصال استروژن به برخی از سلول های سرطانی پستان جلوگیری کنند، و رشد آنها را کاهش دهند. گسترده ترین مطالعه جمعیتی در این زمینه در چین انجام شد. یک مطالعه در مرکز مطالعه سلامت زنان شانگهای انجام شد که در آن سلامت بیش از 70،000 زن چینی و غذای مصرفی آن ها، از جمله سویا، مورد بررسی قرار گرفت. مصرف سویا در چین به میزان قابل توجهی بالاتر از ایالات متحده است. بسیاری از چینی ها دچار عدم تحمل لاکتوز هستند و بنابراین در دوران کودکی با شیر و سویا تغذیه می شوند. علاوه بر این، دیگر انواع سویا، مانند توفو و ادامام (tofu and edamame)، بخشی از رژیم غذایی سنتی چین است.

ابرخوراکی ها و سرطان پستان

ممکن است در رسانه ها دیده یا شنیده باشید که غذاهایی خاصی که غنی از مواد مغذی مورد نیاز بدن هستند در کاهش سرطان می توانند مفید باشند.

 • و اما نظر علم در این باره: اصطلاح ابرخوراکی (superfoods) از لحاظ قانونی تعریفی ندارد و نمی توان از آن در برندهای غذایی استفاده کرد. هیچ غذای معینی وجود ندارد که به تنهایی بتواند تمام نیازهای بدن را رفع کند. اینکه یک غذا در آزمایشگاه توانسته سلول های سرطانی کشت شده در یک ظرف را از بین ببرد، به این معنی نیست که مصرف مقدار زیاد آنها شما را از ابتلا به سرطان مصون نگه می دارد. و حتی اگر ما به خوردن این ها بسنده کنیم، طبیعتا بدنمان را از طیف گسترده ای از مواد مغذی و ترکیبات گیاهی محروم کرده ایم. و به یاد داشته باشیم که یک ابرخوراکی نمی تواند با رژیم غذایی با کالری زیاد، چربی اشباع شده، قندها، نمک و الکل، یا اضافه وزن و فعالیت کم بدن، مبارزه کند.

پس در نهایت به این نتیجه می رسیم که اضافه وزن، چاقی و یائسگی، فقدان فعالیت بدنی و مصرف الکل به عنوان عوامل اصلی هستند که خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهند.

رژیم غذایی و ژنتیک

نشان داده شده است که مواد غذایی بر اساس اینکه چه جهش هایی در سرطان فرد نقش دارند می توانند مضر یا مفید باشند. مثلا قهوه در افرادی که موتاسیون BRCA1/2 دارند بسته به نوع ژنوتیپ در ژن های دیگر می تواند مفید باشد. افرادی که سرطان سینه ژنتیکی از نوع وابسته به BRCA دارند به رژیم غذایی حاوی resveratrol I3C DIM و genistein باشند پاسخ مناسبی می دهند. این مواد در ابر خوراکی ها به مقدار زیاد دیده می شوند و برای متوجه شدن به این موارد می توانید با یک مشاور ژنتیک که بر حیطه تغذیه هم مسلط است کمک بگیرید تا بتوانید بسته به نوع جهشی که دارید و سرایط بدنی خودتان، تغذیه مناسب را انتخاب کنید.

اگر هنوز سوالی در ذهن شما باقی مانده، و یا نکته ای می دانید که در این مطلب ذکر نشده، می توانید برای ما در پایین همین صفحه در بخش نظرات ارسال کنید و منتظر پاسخ خود در همین صفحه باشید.

37 پاسخ

 1. برای تومور و‌تشخیص هرنوع توده ایی که ما متوجه میشیم‌یا در سونوگرافی دیده میشه فقط فقط فقط به دکتر جراح مراجعه کنید لطفا، دکترغدد نمیتونه تشخیصی که یک جراح دارد رو بدهد. ممنون. دیدم اشتباه راهنمایی شدن خواستم از تجربه خودم شما رو در جریان بزارم

 2. سلام خسته نباشید من ۳۸ سالمه دوهفته اس که سونو دادم یک توده خوش خیم یک سانتی فیبرو ادنوم در سینه راستم دارم خیلی میترسم شب وروزندارم لطفا راهنماییم کنید چیکار کنم چه غذاهایی مصرف نکنم

 3. با سلام وخسته نباشین من خانمی ۳۳ ساله هستم چند وقته خارش شدید در سینه هام دارم ویه غده ای حدودن انداره ی لیمو زیر دستم جا به جا میشه خیلی نگرانم که سرطان باشه لطفن راهنمایی کنید

  1. با سلام. سن شما هنوز برای سرطان پستان (غیر ارثی) پایین است، اما برای اطمینان بیشتر به متخصص غدد مراجعه کنید.

 4. من 4سال هست که شیمی درمانی انجام داده ام وزیرنظرپزشک هستم اغلب دچاراسترس میشوم طوری که مدتی بستری شدم توسط پزشک اعصاب وروان ولی هنوز همانگونه ام ودردهانم خشک میشودگلویم تنگ میشودنمیتوانم نفس بکشم چمارکنم توروخداکمکم کنیدچه بخورم چه نوع غذاهایی برایم مفیدهست ببخشیدمن میترسم خواهش میکنم کمکم ید باراهنمایی هایتان بدادم برسید ممنون؟

  1. با سلام. برای رفع مشکل شما باید زیر نظر متخصص تغذیه مجرب در زمینه سرطان و تغذیه باشید و از مشاور برای آرام شدنتان کمک بگیرید.

  2. سلام عزیزم منم عین شما دردوران سخته شیمی.درمانیم فقط تنها چیزی ک میتونه کمکت کنه باوراتو قوی کن کناربیا دوست شو با بیماریت ب خدا روحیت عالی.باشه انقد خوب میگذره برات میگذره فقط با خدا صحبت کن ازش بخاه استقامت بهت بده 🥰🤲

   1. سلام وووقت بخیر من الان شیمی درمانی میشم وسوالم اینه آیا هرنوع کلم مضره استفادش یا نه
    چون هرکس یه چیزی میشه ونمیدونم چی درست یا غلطه؟

 5. افرادی که جواب هورمونشون منفی هست بعد از شیمی درمانی و پرتودرمانی . برای کنترل چی توصیه میکنید ؟

  1. با سلام. منظور شما از کنترل چیست؟ با دارو؟ تست های ژنتیکی هم هست تحت عنوان CTC برای مدیریت درمان بیماران سرطانی. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرین 88662820 و 88662821

 6. سلام من توی سینم توده چربی و فیبروم داشتم ویک بار جراحی کردم ولی مجدد این توده ها رشد کردن میخوام بدونم چه مواد غذایی استفاده نشه و اینکه سودا و سردی باعث این امر میشه درسته؟

 7. سلام یک سال پیش مبتلا به سرطان سینه شدم شیمی درمانی و پرتودرمانی شدم،الان هم در حال تزریق هرسپتین هستم هر سه هفته یبهار،میخاستم ببینم چه رژیم غذایی داشته باشم؟ممنون میشم کمکم کنید

  1. با سلام. برای دریافت رژیم غذایی منطیق بر بیماری تون با ما در تماس باشین 88662820 و 88662821

 8. سلام
  من توده در سینه چپم داشتم ۸ جلسه شیمی درمانی داشتم بعد عمل جراحی شدم و توده رو برداشتن با حفظ سینه الان هم جلسات آخر شیمی درمانی رو میگذرونم از نوع گیرنده منفی هم هستم مبخواستم بدونم چه مواد غذایی رو باید استفاده کنم و چه مواد غذایی رو نباید مصرف کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

 9. سلام من ۲۲ ساله هستم. حدود ۱ ماهی هست که جفت سینه هایم خارش گرفته ولی هنگامی که سوتین رو در میارم بهتر میشه ولی از بین نمیره.موقع پوشیدن سوتین سینه هام به شدت درد میگیره و حس میکنم نوک سینه چپم ب داخل کشیده شده. سونوگرافی انجام دادم و هیچی نبوده باید چ کنم؟

 10. سلام من ۲۰ سالمه و سینه سمت چپم هزار گاهی درد میگیره حدودا دو سال است من فکر میکردم از قلبمه دکتر قلب رفتم سونوگرافی شدم هیچ مشکلی نبود الان با وجود کرونا میترسم برم دکتر .خواهش میکنم کمکم کنید ?

 11. سلام خسته نباشید دختر خاله ی من ۱۵ سال سن داره و پستان هاش کوچیک بزرگ هستش میخواستم ببینم الان سرطان محسوب میشهن

 12. من دانشجوی پرستاری هستم وگفته شده در دروسم که افراداستروژن رسپتورمثبت باید سویا وفراورده هاشو مصرف نکنن وشما دارید میگید که خوبه که مصرف کنن لطفا اصلاحش کنید

 13. سلام. من مبتلا به سرطان پستان از نوع هورمون مثبت er و pr هستم. متاستاز ستون فقرات بودم. پستان چب با ۸ عدد از غدد لنفاوی ام بطور کامل بعد از ۸ جلسه شیمی درمانی برداشته شد. الانم فقط داروی زومتا و تامکسیفن و دیفرلین مصرف میکنم.
  چرا در نمونه ای که بافت سینه گرفته شده مثبت pr و er می باشد اما در نمونه استخوانی فقطerمثبت می باشد؟
  ایا مصرف روزانه ۷ لیوان آب هویج در مدت ۲.۵ ماه برای من مصرر هست ؟
  استروژن موجود در آب هویج تا چه میزان باعث سرعت رشد سلولهای سرطانی میشود ؟
  ایا مصرف شکلاتهای تلخ و کاکائو خالص و نسکافه برای من مضر می باشد ؟

 14. سلام روزتون بخیر
  من ۸سال پیش ب سرطان سینه مبتلا شدم. ۸جلسه شیمی درمانی و ۳۲جلسه پرتو درمانی الان تاموکسی فن مصرف میکنم و آمپول دیفرلین .
  من فرزندی ندارم . میخواستم بدونم تا کی باید دارو استفاده کنم و چرا اجازه بارداری ندارم.

 15. یک مشاور ژنتیک در حیطه تغذیه لطف میکنید شماره بدید. ببخشید سلام. تقریبا یک ساله کمتر سرطان سینه دارم مرسی

  1. سلام وقت بخیر
   با شماره های کلینیک ساواژنوم تماس بگیرید، ما در ساواژنوم مشاوره تخصصی تغذیه هم داریم.
   ۰۲۱-۸۸۶۶۲۸۲۱ ۰۲۱-۸۸۶۶۲۸۲۰

 16. سلام. مدت ۸ ماه است که به سرطان سینه نوع ۲ مبتلا شده ام. بعد از جراحی تومور و برداشتن دوتا از لنفهایم شیمی درمانی و پرتو درمانی کرده ام. اما هنوز نمیدانم که مجاز به خوردن و استفاده کردن از چه مواد غذایی هستم. آنهم با ذکر نام مواد غذایی. ازتون خواهش میکنم برای افرادی مثل من منبعی را معرفی کنید که بفهمیم چه غذاهایی را بخوریم و ازچه چیزهایی دوری کنیم. خسته شدم آنقدر که همه جا بدنبال فیتواستروژنها هستم. هنوز نمیدانم از استروژن سازها باید دوری کنم یا فیتو استروژنها

 17. با سلام.من حدود ۳ ساله که دچار سرطان سینه هستم از نوع hr2+ عمل جراحی برداشت کامل سینه سمت چپ و غدد لنفوم داشتم ۶جلسه شیمی درمانی و ۱۷ جلسه تزریق هرسپتین.بعد ۶ ماه طبق صلاح دید پزشک عمل دوم برداشت رحم وتخمدان داشتم در حال حاضر تنها قرص لتروزول مصرف دارم شبی یک عدد.لطفا راهنمایی کنید با وجود hr2+ تقریبا ۵۰درصد بوده چه نوع مواد غذایی باید مصرف شود و کدام ویتامین ها؟ممنون

  1. با سلام

   علاوه بر وضعیت hr وضعیت بقیه رسپتور های تومور و بقیه علایم بالینی مهم می باشد. بنابر این باید مراجعه کنید تا بررسی کامل باشد. ولی بصورت اجمال و کلی میتوان مصرف انواع لیمو فلفل سیاه انواع انگور و مواد غذایی که امگا ۳ دارند و غیره را توصیه کرد از طرف دیگر کاهش شکر و شیرینی انواع نوشابه های شیرین کاهش نشاسته و غذاهای فست فود و همچنین تلاش برای کاهش وزن پیشنهاد میشود.
   توصیه میکنیم به پزشک متخصص تغذیه مراجعه کنید تا بطور کامل برنامه جامع تغذیه بگیرید

  2. با سلام ،من مبتلا به سرطان سینه، استیج یک و گرید دو،تریپل نگتیو،هشت جلسه شیمی درمانی شدم و بیست و پنج جلسه پرتو درمانی،دکتر آنکولوژیستم که از دکتر های پیشکسوت و معروف هستن هیچ گونه منع غذایی نگفتن،ولی خودم خیلی نسبت به مصرف شیرینی و شکر و چربی دقت میکنم ،لطفا در زمینه تغذیه راهنمایی کنید

   1. سلام و تشکر از سوال شما
    در سرطان تریپل نگاتیو رژیم هایی که موجب جلوگیری از افزایش هورمون ها می شوند تاثیر زیادی ندارند. تصمیم شما در محدودیت چربی شیرینی هوشمندانه است. متفورمین در مطالعاتی نشان داده شده است که تاثیزات مثبتی دارد. تنظیم ویتامین D و کاهش در مصرف بیش از حد ویتامین هایی مانند ویتامین K و E و استفاده از بسیاری از مواد بعضی انواع تخم کیاهان روغن دار مانند تخم آفتابگردان و غیره کمک کننده است.
    مشاوره تغذیه می تواند کمک های بیشتری برای شما داشته باشد.

    1. سلام خسته نباشی یه سوالی داشتم میخوام بدونم قبل ازدواج که ازمایش میدی ایا مورفینو اینجور چیزارو ازمایش نشون میده مثلا حشیش یا باید درخواست کنی ازمایش بگیرن بعد حشیش ماندگاریش چقدره

  3. با سلام
   من ۴۲ ساله هستم با کانسر برست هرو منفی خیلی ممنون خواهم شد بنده را در مورد رژیم غذایی هرو منفی یا تریپل نگاتیو راهنمایی بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه

ساوا مگ

مجله تخصصی ژنتیک

اشتراگ گذاری این خبر:
نظر خود را بنویسید: