عوارض واکسن کرونا + بررسی ژنتیکی

در طول بحران کووید-19، زمانی که به دلیل تعطیلی مدارس، قهوه خانه‌ها، مهدکودک‌ها و ادارات، زمان زیادی را در اینترنت سپری می‌کنیم، اتفاق می‌افتد که ناخودآگاه به انتقال دهنده اخبار مختلفی تبدیل شده‌ایم که منابع و نویسندگان آن‌ها را نه بررسی کرده ایم و نه می شناسیم!


هم اکنون که سویه امیکرون در کشور در حال گستردگی است، شناخت علائم اومیکرون خالی از لطف نیست.


برای تشخیص صحت اطلاعات منتشر شده در رسانه ها و شبکه های اجتماعی، مشغول بررسی پست هایی شدیم که یکی از آن ها بیانیه ای بود مبنی بر اینکه واکسن کرونا باعث تغییر DNA انسان می شود. سازمان جهانی بهداشت اولین کسی بود که به این بیانیه پاسخ داد و توضیح داد:

فن آوری واکسن های بر پایه mRNA برای ویروس کووید-۱۹ به شدت از نظر ایمنی آزمایش شده است و آزمایشات بالینی نشان داده اند که واکسن های mRNA پاسخ ایمنی طولانی مدتی را ارائه می دهند. فناوری واکسن mRNA برای چندین دهه مورد مطالعه قرار گرفته است، از جمله در زمینه واکسن علیه ویروس زیکا، هاری و آنفولانزا. واکسن‌های mRNA واکسن‌های ویروسی زنده نیستند و با DNA انسان تداخلی ندارند.

مواد تشکیل‌دهنده واکسن کرونا بر پایه اسیدهای ریبونوکلئیک (RNA) هستند و وقتی وارد بدن می‌شوند به هیچ وجه به هسته نفوذ نمی‌کنند، بنابراین شانس تماس با مواد ارثی موجود در آن را ندارند.  بنابراین نتیجه می گیریم که واکسیناسیون به خصوص از نظر تغییر ساختار زنجیره DNA هیچ آسیبی به بدن وارد نخواهد کرد.

اما چه چیزی باعث می‌شود کارشناسان واکسن مطمئن شوند که واکسن‌های کووید در درازمدت ایمن هستند؟

همه ما بیلبوردها و آگهی‌های تبلیغاتی تلویزیونی از شرکت‌های حقوقی را دیده‌ایم که به دنبال افرادی هستند که توسط داروهای رژیمی یا سایر داروها آسیب دیده‌اند تا برای دادخواست‌های دسته‌جمعی اقدام کنند.

آیا این امکان وجود دارد که دانشمندان در سال‌های آینده مشکلاتی را که قبلاً توسط واکسن‌های کووید ایجاد شده بود کشف کنند؟

دلایل متعددی وجود دارد:

 • واکسن ها به سرعت حذف می شوند
 • عوارض جانبی واکسن در عرض چند هفته ظاهر می شود
 • شواهد و تجربیات ما از واکسن کووید در این مدت گذشته
تست کرونا در منزل

برای درخواست تست کرونا در منزل وارد صفحه زیر شوید.

پزشکان می‌گویند واکسن‌هایی که در دوزهای یک یا دو بار تزریق می‌شوند، بسیار متفاوت از داروهایی هستند که مردم هر روز، احتمالاً برای سال‌ها، مصرف می‌کنند. به علاوه دهه‌ها سابقه واکسن – داده‌های بیش از یک میلیارد نفر که از دسامبر 2020 واکسن کووید را دریافت کرده‌اند – هر دو مدرک قوی‌ای را ارائه می‌دهند که احتمال کمی وجود دارد که خطرات جدیدی از واکسن‌های کووید ظاهر شود.

اما آیا به اندازه کافی می دانیم که مطمئن باشیم واکسن های کووید بی خطر هستند؟

خطرات واکسن کرونا

1- واکسن ها به سرعت حذف می شوند.

برخلاف بسیاری از داروها که روزانه مصرف می‌شوند، واکسن‌ها معمولاً یک بار مصرف می‌شوند. دانشمندان می‌گویند: «داروهایی که هر روز مصرف می‌کنید می‌توانند عوارض جانبی ایجاد کنند» که در طول زمان خود را نشان می‌دهند، از جمله مشکلات طولانی‌مدت مرتبط با سطح داروها  که طی ماه‌ها و سال‌ها در بدن تجمع می‌کند. اما واکسن ها فقط برای رساندن محموله طراحی شده اند و سپس به سرعت توسط بدن دفع می شوند. این امر به ویژه در مورد واکسن‌های mRNA صادق است. mRNA به سرعتی باورنکردنی تجزیه می‌شود. شما انتظار ندارید هیچ یک از این واکسن‌ها عوارض جانبی طولانی‌مدتی داشته باشند. و در واقع، این اتفاق هرگز در هیچ واکسنی رخ نداده است.

2- عوارض جانبی واکسن در عرض چند هفته ظاهر می شود.

این بدان معنا نیست که هرگز مشکلات ایمنی پس از تزریق واکسن ها وجود نداشته است. اما در هر مورد، این عوارض بلافاصله پس از شروع استفاده گسترده از واکسن ظاهر شدند. دانشمندان می گویند: «عوارض جانبی که ما می بینیم در اوایل اتفاق می افتد و بس. تقریباً در همه موارد، عوارض جانبی واکسن در دو ماه اول پس از عرضه مشاهده می شود.

تنها برنامه واکسنی که ممکن است با مقیاس و سرعت گسترش کووید مقایسه شود، واکسن اصلی فلج اطفال خوراکی در دهه 1950 است. هنگامی که این واکسن برای اولین بار در سال 1955 معرفی شد، از یک نوع ضعیف شده از ویروس فلج اطفال استفاده کرد که در موارد بسیار نادر – حدود 1 در 2.4 میلیون گیرنده – فعال شد و باعث فلج شد. موارد فلج ناشی از واکسن بین یک تا چهار هفته پس از واکسیناسیون رخ داده است.

در سال 1976، واکسنی علیه آنفولانزای خوکی که به طور گسترده توزیع شد، در موارد نادر (تقریباً یک در 100000) به عنوان عامل سندرم گیلن باره شناسایی شد که در آن سیستم ایمنی به اعصاب حمله می کند. تقریباً تمام این موارد هشت هفته پس از دریافت واکسن توسط فرد رخ داده است. اما خود آنفولانزا نیز می تواند باعث سندرم گیلن باره شود. در واقع، این سندرم پس از عفونت آنفولانزای طبیعی 17 برابر بیشتر از پس از واکسیناسیون رخ می دهد.

3 .شواهد و تجربیات ما از واکسن کووید در این مدت گذشته.

عوارض جانبی مشاهده شده در مطالعات مختلف”مسائل تحمل پذیری” بود. دانشمندان می گویند: “عمدتا چیزهایی مانند درد بازو و خستگی و سردرد. این علایم بسیار گذرا هستند و یک یا دو روز پس از واکسن ایجاد می شوند” و سپس به سرعت برطرف می شوند.

از هر 100000 نفری که واکسن AstraZeneca کووید را دریافت می‌کنند، یک نفر دچار اختلال انعقادی به نام ترومبوسیتوپنی ترومبوتیک شده است، از جمله 79 مورد در بین بیش از 20 میلیون نفری که این واکسن را در بریتانیا دریافت کرده‌اند و 19 نفر جان خود را از دست داده‌اند. دانشمندان می گویند تعداد کمتری از موارد با واکسن جانسون و جانسون نیز رخ داده است. علل هنوز در حال بررسی است، اما زمانی که این اتفاق می افتد از شش روز تا دو هفته پس از واکسیناسیون رخ می دهد.

اخیراً، یک عارضه جانبی حتی نادرتر – میوکاردیت یا التهاب عضله قلب – در افرادی که واکسن‌های فایزر و مدرنا کووید-19 دریافت می‌کنند گزارش شده است. پزشکان می گویند: «این میزان تقریباً یک در میلیون یا احتمالاً در برخی جمعیت‌ها بالاتر است، اما دوباره همه این موارد بیش از یک ماه پس از واکسیناسیون رخ نمی‌دهند.»

در 12 جولای 2021، FDA اعلام کرد که در موارد نادر (100 گزارش از 12.8 میلیون واکسن انجام شده در ایالات متحده)، واکسن J&J با سندرم Guillan-Barre مرتبط است. موارد بیشتر دو هفته پس از تزریق و بیشتر در مردان 50 ساله و بالاتر گزارش شده است.

تست کرونا در منزل

برای درخواست تست کرونا در منزل وارد صفحه زیر شوید.

واکسن کرونا را تزریق کنیم یا نه؟

هر خطری ترسناک است، به خصوص برای والدین، اما عوارض جانبی نادر شناسایی‌شده با واکسن‌های کووید باید با خطرات شناخته شده و بالاتر ابتلا به کووید سنجیده شود. مشخص نیست که انواع کووید مانند جهش بسیار عفونی دلتا که برای اولین بار در هند مشاهده شد چگونه ممکن است بر بیماران تأثیر بگذارد. نشانه‌های اولیه نشان می‌دهد که عفونت‌های جدیدتر ویروس عوارض جانبی شدیدتری نسبت به اشکال قبلی کووید به همراه دارند، اما واکسن‌ها همچنان در برابر آن ها از ما محافظت می‌کنند.

شواهد فزاینده ای از علائم پایدار پس از بهبودی از کرونا وجود دارد که تحت عنوان “کووید طولانی” شناخته شده است، که نگران کننده ترین علائم ناشناخته موجود در جهان است. بیش از 10 درصد افرادی که مبتلا به کووید هستند عوارض جانبی مانند مشکل در تفکر، درد، خستگی، از دست دادن چشایی و افسردگی را تجربه می‌کنند. ما نمی دانیم چرا اینگونه است، این علائم چقدر طول می کشد یا راه های موثری برای درمان آن ها وجود دارد.

“عوارض جانبی طولانی مدت عفونت کووید یک نگرانی بزرگ است. تا 10 درصد از افرادی که مبتلا به کووید هستند عوارض جانبی مانند مشکل در تفکر، درد، خستگی، از دست دادن چشایی و افسردگی را تجربه می‌کنند. ما نمی دانیم چرا اینگونه است، این علائم چقدر طول می کشد یا راه های موثری برای درمان آن ها وجود دارد. این برای پزشکان ناراحت کننده ترین ناشناخته است.

امتیاز نوشته

۱      ۲      ۳      ۴      ۵  ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‎  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‎ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‎ ‌ ‌ ‌ ‌ 

برای دریافت نوبت مشاوره ژنتیک میتوانید فرم زیر را پر کنید

نوشتهٔ بعدی
مقایسه هول ژنوم و هول اگزوم
نوشتهٔ پیشین
عوارض قلبی کرونا | چگونه کرونا به قلب شما آسیب میزند؟

24 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • سلام بعد از تزریق واکسن های مزخرف چینی همسر و پسرم مشکل پوستی قارچی پیدا کردن واقعا سخته خارش و درد شدید در ناحیه درگیر که کمر به پایین درگیر کرده تو داروخانه ها هم داروهای مرتبط با قارچ یا پیدا نمیشه یا میگن دیگه تولید نمیشه یکی بخاطر خدا بگه چیکار کنیم

  پاسخ
 • متأسفانه بعداز تزریق واکسن داریم میبینیم آدم سالم یا سرطان گرفته یا تومور یا مرگ هم جوون هم پیر. واقعیت هارو بگید لطفا

  پاسخ
 • من بعد واکسن لعنتی بشدت الرژیم عود کرد و پریودیم بهم ریخته و الان نه ماه کامله کربو شدم هیچ گونه بویی احساس نمیکنم ای کاش هرگز این واکسن لعنتی و مزخرف رو نمیزدم خیلی نگرانم کربو بشم تا اخر عمر

  پاسخ
 • فکر کنم فقط طرفداران روغن بنفشه پیام گذاشتن خخخخخ
  آخه بابا اینقدر بی‌سوادی چرا؟ تا الان مگه کم واکسن زدید؟ مگ این واکسن خار داشت که این‌جور می‌کنید؟ از روزی 700 تا کشته رسیدیم به صفر که امروز بوده. حالا باز حرف مفت می‌زنید؟ اگر واقعا هم راست می‌گید کسی مجبورتون نکرد. مثل خیلی ها که نزدند می‌خواستید نزنید!

  پاسخ
  • کی میگه کسی مجبورمون نکرد؟؟ ولله فقط به خاطر اجبار خدمت سربازی، توی 24 سالگی، واکسن رو زدم و الان کسی پاسخگوی عوارضش نیست. مشکل نعوظ، بی حالی و خستگی، سرفه، برگشتن آلرژیم تو تابستون، حالت عجیب در محل تزریق واکسن طوری که گردش خون توی اون نقطه رو حس میکنم و… و…

   پاسخ
 • من دو دوز واکسن سینوفارم زدم و دوز سوم رو هم بخاطر مسافرتهای نوروزی مجبور شدم بزنم. بیحالی و افسردگی و درد در کمر و زانو و مچ دست و مچ پا و کف پا دارم و ام آر آی گرفتم و هیچ مشکل استخوانی و مفصلی رو نشون نمیده. متاسفانه همه مردم شدن موش آزمایشگاهی. تنها دلیل این دردها و بیحالی ها رو میتونم فقط واکسن کرونا بدونم چون قبلش هیچ مشکلی نداشتم.

  پاسخ
 • من که۶ماه پیش دو دز سینوفارم زدم علامت خاصی نداشتم تا الانم خداروشکر فرقی نکرده شایدم آب مقطر بوده

  پاسخ
 • با سلام واقعا من بعداز دو دوز واکسن سینوفارم از آذر ماه تا الان دچار درد عضلانی هستم و واقعا به چندین متخصص مراجعه کردم تا حالا خوب نشدم

  پاسخ
 • من از وقتی واکسن کرونا زدم تا الان بعنی حدود یک ساله که ضعف شدید و تنگی نفس و سوزش قلب دارم که روز به روز بیشتر میشه و هیچ دکتری هم چیزی تشخیص ندادند بخدا این واکسن رو نمیزدم خیلی بهتر بود

  پاسخ
 • من سه دوز واکسن زدم و خداروشکر نه قبلش و نه بعدش کرونا نگرفتم. هم خودم و هم خانواده ام

  پاسخ
 • سلام

  پاسخ
 • عوارض واکسن خیلی شدیده گول نخورید من از وقتی که زدم کل سیستم بدنم بهم ریخته

  پاسخ
 • سلام. من هم با زدن دو دوز سینوفارم مشکل در قاعدگی پیدا کردم. همینطور من به شدت استخوان درد به خصوص در ناحیه قفسه سینه دارم که طاقتم رو طاق کرده. واقعا مرگ بر who و پیروانش من جمله وزارت بهداشت مزخرف ما

  پاسخ
  • سلام منم ۲ماهه دوز سوم رو زدم و درد شدید وسط قفسه سینه دارم نمیدونم چیکار کنم.

   پاسخ
  • دوستانی که واکسن زدن اگر واقعا به فکر خودتون و خانواده هاتون هستین حجامت کنید

   پاسخ
 • من دو هفته بعد از تزریق دوز دوم سینوفارم دچار مشکل نعوظ شدم دو سه هفته طول کشید تا بهتر شدم،دوز سوم رو نزدم محل کارمون سه هفته هست همه سه دوز واکسن رو زدن و همه به طرز بدی امیکرون گرفتن منم الان امیکرون گرفتم خوابیدم خونه،این آمار75 درصد ایمنی واکسن رو وزات بهداشت از کجا میاره اعلام میکنه

  پاسخ
 • محمد حقگو
  4 بهمن 1400 15:25

  سلام خیلی ممنون بابت مطلبتون. واقعاً اولین نوشتاری است که در مورد تاثیرات جانبی واکسن بطور معقول و منطقی مطالعه کرده ام (علیرغم جستجوی عمومی که داشته ام)
  اگر ممکن هست، لطفاً در مورد تاثیرات جانبی ادجوانت های واکسن هم توضیح می فرمایید، این که آیا واقعاً حاوی فلزات سنگین و سمی هست و این که احتمال افزایش عوارض خودایمنی در اثر این مواد وجود دارد؟

  پاسخ
  • پشتیبان اول ساواژنوم
   4 بهمن 1400 15:44

   با سلام. ممنون از شما و وقتی که برای مطالعه مطالب گذاشتین. خیر تا به الان مطالعه بالینی مستندی که حاکی از وجود مواد فلزی توکسیک و هر نوع ماده ادجوانت خطرناک برای سلامتی انسان در واکسن مورد تایید WHO باشد گزارش نشده است.

   پاسخ
   • بهرحال این واکسنها روند طبیعی سیستم ایمنی بدن را بطور مصنوعی تغییر می دهند و ممکن است در دراز مدت باعث تضعیف یا تضاد در عملکرد طبیعی بدن شوند !

    پاسخ
    • احسنت بە دوست عزیز ٱریو،دقیقا هدف ازساخت وانتشار عمدی وسیستماتیک ویروس کوید19،تزریق همین واکسنهای مجهول وهدف غایی تضعیف سیستم ایمنی بدن انسان،ودرکل حذف سریع و استفادەی بهینە از جنس بشر در راستای منافع اقتصادی-پزشکی بودە است

     پاسخ
   • اسماعیل
    28 اسفند 1400 03:49

    با سلام خدمت هموطن های عزیزم
    ولله از وقتی کرونا امده تا اخرین روز سال چهارصد من و خانواده ام به کرونا مبتلا نشدیم و مدام با شستشوی دست ها و الکل زدن و زدن ماسک رعایت میکردیم خداوند داغ بزاره به دل احمق های که مدیریت کشور رو بدست گرفتن و بخاطر مسافرت و خروج از کشور اجبارا واکسن رو تحمیل کردن به مردم از ساعتی که واکسن رو زدیم کل خانواده سیستم بدنشون به هم ریخته .یکی گرمای شدید از گوش ها خارج میشه.دیگری خارش شدیدپوست.درد عظلات دست .اهن ربایی شدن بدن هیچ پزشکی هم نمیتونه جلوی عوارض ها رو با ویزیتش بگیره جان عزیزتون مثل بنده و خانواده ام با طناب پوسیده این بی وجدان درون چاه نرید لعنت بر هر چه انسان بی وجدانه

    پاسخ
   • سلام من زدم تو پوستم شکست امپوله اصلا نزنید ممکن تو پوست شمام بشکنه ????

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید