ازدواج فامیلی و اختلالات ژنتیکی

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا اعضای یک خانواده شبیه هم هستند؟

فهرست

این به این دلیل است که خویشاوندان خونی تعداد زیادی از ژن هایشان با هم مشترک است. ژن ها بخش های کوچکی از هر سلول بدن هستند. ژن ها نحوه عملکرد و رشد بدن شما را کنترل می کنند. به عنوان مثال، ژن های شما رنگ چشم، اندازه پاها و دستان شما و بسیاری موارد دیگر مانند ابتلا به اغلب بیماری ها را کنترل می کنند.

ما چیزهای زیادی را از والدینمان به ارث می بریم. به همین ترتیب، ما می توانیم برخی از ناتوانی ها و بیماری ها را از طریق ژن های اختلال یافته هم از والدین خود به ارث ببریم. به این اختلالات بیماری های ژنتیکی (ارثی) می گویند. اختلالات ژنتیکی می توانند باعث مرگ کودکان یا ناتوانی های مادام العمر فرزندان ما شوند. هزاران اختلال ژنتیکی مختلف از جمله سرطان ها، فیبروز کیستیک، بیماری های قلبی ارثی، اختلال سلول داسی شکل و تالاسمی وجود دارد.

چرا ژنتیک برای من و خانواده ام مهم است؟

خانواده ها با ازدواج فامیلی از همه جوامع ممکن است تحت تأثیر اختلالات ژنتیکی قرار گیرند. برخی از اختلالات ژنتیکی – که به عنوان اختلالات مغلوب شناخته می شوند – در جوامعی که ازدواج ها فامیلی هستند، به عنوان مثال پسرعموها، شایع ترند.

ازدواج فامیلی بیشتر از آن چیزی است که فکر می کنید در ایران مرسوم است. برخلاف آنچه بسیاری از مردم فکر می کنند، فرزندان بسیاری از زوجین خویشاوند محکوم به نقص مادرزادی یا مشکلات پزشکی هستند که به راحتی با بررسی ژنتیکی می توان از بروز آن ها جلوگیری کرد.

بسیاری از کودکان که از زوج‌های فامیل متولد می‌شوند، سالم هستند، اما بیماری های ژنتیکی مغلوب زمانی رخ می‌دهد که یک ژن غیرعادی در خانواده وجود داشته باشد و زوجین هر دو دارای همان ژن غیرعادی باشند. این تنها زمانی می تواند اتفاق بیفتد که هر دو والدین ژن یکسانی برای یک اختلال داشته باشند.

تماس با ساواژنوم

برای مشاوره ژنتیک با ما تماس بگیرید.

کودکان حاصل از ازدواج خویشاوندی چگونه بیماری های ژنتیکی را به ارث می برند؟

هر فردی برای هر ویژگی ارثی در بدن خود دو ژن دارد. یک ژن از مادر و دیگری از پدر به ارث می رسد. شکل زیر یک زوج به ظاهر سالم را نشان می دهد که هر کدام دارای یک ژن اختلال یافته مشترک برای بیماری ژنتیکی مغلوب هستند. آن ها خودشان بیماری را نشان نمی دهند چون ژن دیگر آن ها به طور طبیعی کار می کند. این زوج  را “ناقلان سالم” می نامند.

نوشته مرتبط:
آزمایش های قبل از ازدواج که باید انجام دهید

در هر بارداری، کودک از هر یک از والدین یکی از ژن ها را به ارث می برد. در هر بارداری سه احتمال وجود دارد:

 1. اگر کودک یک ژن سالم مرتبط با اختلال ژنتیکی را از پدر و مادر خود به ارث ببرد، کودک این بیماری را نداشته و حتی ناقل این اختلال نخواهد بود. یک در چهار (25%) احتمال این اتفاق وجود دارد.
 2. اگر کودک یک ژن سالم را از یکی از والدین و یک ژن اختلال یافته را از والد دیگر به ارث ببرد، کودک نیز مانند والدین خود ناقل به ظاهر سالم بیماری خواهد بود و می تواند ژن اختلال یافته را به نسل بعدی منتقل کند. دو در چهار (50%) احتمال این اتفاق وجود دارد.
 3. اگر کودک یک ژن اختلال یافته را هم از مادر و هم از پدر خود به ارث ببرد، کودک به بیماری ژنتیکی مبتلا خواهد شد. یک در چهار (25%) احتمال این اتفاق وجود دارد.

 

 • مانند پرتاب سکه برای شیر یا خط، شانس داشتن فرزند مبتلا به بیماری در هر بار بچه دار شدن زوجین یکسان است.
 • فرزند بعدی زوج می تواند بیمار باشد، ناقل سالم باشد (مانند والدینش) یا کاملاً سالم باشد.
 • این احتمال در هر بار باردار شدن مادر یکسان است.
ازدواج فامیلی و اختلالات ژنتیکی

سوالات متداول در رابطه با ازدواج های خویشاوندی:

آیا بیماری های ژنتیکی با الگوی توارث مغلوب تنها علت ناتوانی کودکان حاصل از ازدواج فامیلی است؟

خیر. نه تنها علت های متفاوتی برای بیماری های ژنتیکی درگیر کننده کودکان وجود دارد بلکه الگوهای مختلفی (توارث اتوزوم غالب، وابسته به جنس و میتوکندریایی) برای ارث رسیدن این اختلالات به فرزندان وجود دارد. تا کنون هزاران اختلال ژنتیکی مختلف کشف شده اند. بیماری های ارثی مغلوب تنها یکی از گروه های اختلالات ژنتیکی را تشکیل می دهند. ازدواج های فامیلی نرخ ابتلا به بیماری های مغلوب را در فرزندان نسبت به سایر افراد جامعه بالا می برد.

چه ارتباطی بین ازدواج خویشاوندی و اختلالات ژنتیکی وجود دارد؟

همانطور که پیشتر گفته شد ژن ها در خانواده ها منتقل می شوند. اگر زوجی با هم خویشاوندان خونی و به اصطلاح فامیل باشند و ژن اختلال یافته برای بیماری ژنتیکی مغلوب هم در خانواده آن ها وجود داشته باشد، متاسفانه این زوج شانس بیشتری دارند که هر دو حامل ژن آن اختلال باشند و فرزند آن ها مبتلا شود. این توضیح می‌دهد که چرا در جوامعی مانند ایران با شیوع بالای ازدواج فامیلی با پسر عمو، پسر دایی، پسر خاله و پسر عمه و یا حتی دیگر ازدواج‌های خونی دورتر زوج‌های ناقل بیشتر و در نتیجه متولد شدن فرزندان بیشتری با بیماری های ژنتیکی وجود دارد.  

من افرادی را می شناسم که با پسر عموهایشان ازدواج کرده اند و بچه های سالمی دارند. چگونه می توان گفت که ازدواج خویشاوندی باعث بیمار به دنیا آمدن فرزند می شود؟

خویشاوند بودن والدین تنها دلیل به دنیا آمدن فرزند بیمار نیست و بسیاری از زوجین غریبه هم ممکن است فرزندانی با اختلال ژنتیکی داشته باشند. صرف نظر از اینکه یک زوج از نظر خونی فامیل هستند یا نه، تنها زمانی خطر داشتن فرزندی با بیماری ژنتیکی  وجود دارد که هر دو والدین حامل ژن یک اختلال باشند. برای چنین زوجی در هر بارداری یک شانس وجود دارد که فرزندشان این اختلال را به ارث ببرد. این به این دلیل اتفاق می افتد که کودک ژن غیر معمول را هم از پدر و هم از مادر به ارث می برد.

نوشته مرتبط:
موانع ژنتیکی در ازدواج

وقتی یک زوج فامیل فرزند سالمی دارند، ممکن است به این دلیل باشد که والدین زوج ناقل نیستند یا اگر هستند، فرزند این ژن غیرعادی را از هر دو والدین به ارث نبرده است. در واقع ازدواج فامیلی این شانس را افزایش می دهد که هر دو والدین ژن این اختلال را در خانواده به ارث ببرند و زوج ناقل باشند.

من با پسر عمو خودم ازدواج کردم. فرزند بزرگ من یک بیماری ژنتیکی جدی دارد اما فرزند کوچکترم سالم است. اگر ازدواج فامیلی به شرایط ژنتیکی مربوط می شود، چرا یک پسر من سالم است و دیگری نه؟

فامیل بودن والدین تنها دلیل این نیست که فرزندشان با بیماری ژنتیکی به دنیا بیاید. اگر بیماری ژنتیکی دارای الگوی توارث مغلوب باشد به این معنی است که ژنی برای این بیماری مغلوب در خانواده وجود دارد و هر دوی والدین این ژن را به ارث برده اند. در این صورت فرزند بزرگتر باید این ژن را هم از مادر و هم از پدر به ارث برده باشد.

برای فرزند کوچکتر دو احتمال وجود دارد. اولاً، کودک ممکن است مانند والدین ناقل سالمی باشد و یک ژن سالم را از یکی از والدین و یک ژن مختل را از والد دیگر به ارث برده باشد. ثانیاً، ممکن است کودک یک ژن سالم را از هر یک از والدین به ارث برده باشد و بنابراین نه ناقل خواهد و نه بیمار. ازدواج فامیلی شانس این را افزایش می دهد که هر دو والدین ژن این اختلال را در خانواده به ارث ببرند و زوج ناقل باشند.

ازدواج خویشاوندی

من و شوهرم غریبه هستیم. در واقع ما حتی با هم یک فامیل مشترک هم نداریم، اما فرزند من بیماری ژنتیکی دارد. چرا با این حال فرزند من تحت تأثیر ژنتیک قرار گرفته است؟

اختلالات ژنتیکی می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد. هر زوجی، از جمله آن هایی که فامیل هم نیستند، شانس برای داشتن فرزندی با اختلال ژنتیکی دارند. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که به ازای هر 100 نوزادی که از زوج های غیرفامیل به دنیا می آیند، کمتر از سه نوزاد دچار اختلال و بیماری در هنگام تولد هستند (مشکلی که نوزاد از بدو تولد با آن مواجه است). از هر 100 نوزاد متولد شده از زوج های با درجه خویشاوندی نزدیک، بیش از شش نوزاد دارای اختلال ژنتیکی زمان تولد هستند. این افزایش تعداد فرزندان بیمار عمدتاً به دلیل بروز بیماری های ژنتیکی مغلوب است که یکی از انواع اختلالات تولد است.

 

آیا کسی وجود دارد که اگر در مورد اختلالات ژنتیکی احتمالی در خانواده ام نگران باشم، بتوانم با او صحبت کنم؟

بله. اگر نگران بیماری مشکوک ژنتیکی در خانواده خود هستید یا شریک زندگی شما یکی از بستگان خونی و به اصطلاح فامیل است و نگران تأثیرات احتمالی ازدواج فامیلی برای فرزندان خود هستید، یا به داشتن همسر که از خویشاوندان خونی است فکر می کنید، لطفاً با یک مشاور ژنتیک متخصص صحبت کنید.

 

به چه دلیل باید به مشاوره ژنتیک مراجعه کرد؟

افراد به دلایل زیادی به یک مشاور ژنتیک مراجعه می کنند. فردی که در معرض خطر بالاتری برای داشتن فرزندی با بیماری ژنتیکی است باید در اولین قدم مشاوره ژنتیک دریافت کند. مهم ترین عوامل ایجاد ریسک برای فرزند بیمار عبارتند از:

 • افرادی که خویشاوندان نزدیک با بیماری های ژنتیکی (به عنوان مثال بیماری های قلبی، سرطان، بیماری های خود ایمنی، انواع کم خونی، دیستروفی ها، تاخیر رشدی، عقب ماندگی ذهنی، ناشنوایی، سندروم های ژنتیکی اطفال و غیره) دارند.
 • افرادی با ازدواج های فامیلی
 • والدینی که قبلاً فرزندی با بیماری ژنتیکی داشته اند.
 • زنان باردار بالای 34 سال یا کسانی که آزمایش غربالگری قبل از تولد یا آمنیوسنتز غیرطبیعی دارند.
 • زنانی که دو یا چند سقط جنین داشته‌اند یا نوزاد مرده‌ای به دنیا آورده‌اند که نشانه‌های فیزیکی اختلال ژنتیکی داشته است.
نوشته مرتبط:
مشاوره ژنتیک و ازدواج

همچنین ممکن است فردی به یک مشاور ژنتیک مراجعه کند تا:

 • والدین برای خود، کودک یا نوزاد متولد نشده آزمایش ژنتیک را به عنوان ابزاری کارآمد برای شناسایی بیماری های ژنتیکی مشکوک انجام دهد.
 • از وضعیت خود در رابطه با این که آیا آنها حامل ژن یک بیماری ژنتیکی هستند یا خیر اطلاع پیدا کنند.
 • در صورت پیدا شدن اختلال ژنتیکی بفهمند که چقدر احتمال دارد یک بیماری ژنتیکی را به فرزندشان منتقل کنند.
 • دریافت برنامه های درمانی اختصاصی و کارآمدتر برای برخی از انواع بیماری ها که تشخیص ژنتیکی آن ها انجام شده است. (مثلاً برای اینکه ببینید آیا یک دارو بهتر از دیگری عمل می کند).
بیماری های ازدواج فامیلی

جلسه ویزیت مشاوره ژنتیک در کلینیک و آزمایشگاه ساواژنوم برای ازدواج فامیلی به چه صورت می باشد؟

مشاوره ژنتیک با تنظیم وقت ویزیت حضوری یا تلفنی یا آنلاین با یک متخصص ژنتیک شروع می شود. متخصصی که آموزش های ویژه و لازم در زمینه ژنتیک و مشاوره دارد، جلسه را برگزار خواهد کرد:

 • سوال در مورد تاریخچه پزشکی خود فرد و خانواده او، مانند بیماری هایی که در خانواده ایجاد می شود، سقط جنین، نوزادان مرده به دنیا آمده یا مرگ های غیرقابل.
 • بررسی تمام سوابق پزشکی و آزمایشاتی از قبل انجام داده اید مانند سونوگرافی یا آزمایشات قبل از تولد و غیره
 • توضیح و پاسخ تمام سوالات مراجع کننده در رابطه با آزمایشات مربوطه و روش های پیش رو

 

پس از اینکه مشاور ژنتیک اطلاعات پزشکی مورد نیاز خود را از شما دریافت کند، موارد زیر را انجام خواهد داد:

 • آزمایشات ژنتیکی متناسب با وضعیت شما را توصیه می کند
 • نتایج آزمایشات قبلی شما را با هم بررسی خواهید کرد
 • توضیح لازم راجع به چگونگی این که تغییرات ژنی می تواند باعث بیماری های ژنتیکی شود
 • در مورد اینکه چقدر احتمال دارد یک بیماری ژنتیکی به کودک منتقل شود صحبت می کند
 • در مورد گزینه های پیشگیری و درمانی پیش رو توضیح داده می شود
 • پشتیبانی بیمار از زمان اولین مراجعه تا اتمام کامل پروسه آزمایش و پس از آن

 

چه خدماتی در کلینیک و آزمایشگاه ساواژنوم برای مشاوره و آزمایشات ازدواج فامیلی ارائه می شود؟

 • در کلینیک و آزمایشگاه ساواژنوم بخش خدمات دهی ژنتیک دارای کارکنان آموزش دیده و متخصصین با تجربه ژنتیک است که به سوالات شما پاسخ خواهند داد و به نگرانی های شما رسیدگی خواهند کرد.
 • ما می توانیم با انجام ویزیت مشاوره ژنتیک و پس از انجام آزمایشات ژنتیکی لازم اطلاعاتی در مورد اینکه آیا یک فرد می‌تواند ناقل بیماری ارثی باشد یا اینکه زوج با ازدواج فامیلی ممکن است در معرض خطر داشتن فرزندی با اختلال ژنتیکی باشند، ارائه دهیم.
 • مشاورین ژنتیک ما از افراد و زوج‌هایی که خطر ژنتیکی آن‌ها بر اثر ازدواج های فامیلی افزایش یافته است، پشتیبانی کرده تا این خطر و معنای آن برای آن ها و خانواده‌هایشان قابل درک باشد.
 • همچنین تمامی آزمایشات ژنتیکی لازم برای هر نوع اختلال ژنتیکی خاص و شایع در خود مرکز ساواژنوم و در دپارتمان آزمایشگاه ما پذیرش می شود.
 • متخصصین ژنتیک ما در کلینیک ساواژنوم به زبان های دیگر مانند انگلیسی و فرانسوی هم صحبت می کنند. جلسات مشاوره به صورت حضوری یا آنلاین یا حتی تلفنی هم برگزار می گردد. امکان دریافت نمونه هم در تمام ایران امکان پذیر است.
تماس با ساواژنوم

برای مشاوره ژنتیک با ما تماس بگیرید.

امتیاز نوشته 4.1 با 14 رای

۱      ۲      ۳      ۴      ۵  ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‎ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‎ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‎ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‎ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‎ ‌ ‌ ‌ ‌ 

برای دریافت نوبت مشاوره ژنتیک میتوانید فرم زیر را پر کنید

پرسش و پاسخ رایگان انتهای صفحه
نوشتهٔ بعدی
آیا چاقی و اضافه وزن با ژنتیک فرد مرتبط است؟
نوشتهٔ پیشین
توالی یابی کل اگزوم (هول اگزوم) (WES) در تشخیص بیماری ها

46 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • سلام ببخشید .خواهر من با پسرعمم ازدواج کرده سه روزه بچه بدنیااومده میگن نوزاد زال هست .البته پسر عموم هم زال هستش .بعضی دکترا میگن چن پدر مادرش بور هستن احتمالا بور بشه ولی بعضیام میگن نه زال.ولی مردمک چشم مشکی .پوستش رنگدانه داره.ممنونم میشم کمی توضیح بدین

  پاسخ
  • ادمین ساواژنوم
   21 شهریور 1402 15:18

   با سلام. برای بررسی ظاهر نوزاد می تونین به مجموعه ما مراجعه کنید تا توسط متخصص ژنتیک متبحر در دیسمورفولوژی، جناب آقای دکتر نوروزی نیا، ویزیت بشن. در صورت نیاز به بررسی ژنتیک در خصوص آلبینیسم، آزمایشات لازم تجویز و در مرکز انجام خواهد شد.
   شماره تماس کلینیک و آزمایشگاه ساواژنوم برای اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت/مشاوره ژنتیک حضوری و تلفنی:
   شماره تماس کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۱-۰۲۱
   شماره واتساپ و تلگرام: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

   پاسخ
 • سلام من وشوهرم دختر عمو پسر عمو هستیم و دوتا فرزند سالم داریم در فامبل هم هیچ مورد بیماری ژنتیکی نداریم برای فرزند سوم میخام اقدام کنم آیا باید آزمایش ژنتیک انجام بدم در صورتی که برای دوتا فرزندم انجام ندادم و خدارو شکر مشکلی ندارن

  پاسخ
 • باسلام
  من و نامزدم پسرعمه دختردایی هستیم
  مشاور ژنتیک شدیم و اول ازمن ازمایش گرفتن
  و من ناقل ژن سندروم رت بودم
  ک دوباره ازمن و نامزدم ازمایش گرفتن
  میشه بگین برای چی بوده؟
  و مامیتونیم ازدواج کنیم یا ن

  پاسخ
  • ادمین ساواژنوم
   12 اردیبهشت 1402 13:12

   با سلام. آزمایشی که دادین چی بوده؟ جواب آزمایش باید توسط پزشک بررسی شود.
   برای دریافت وقت ویزیت آنلاین، تلفنی یا حضوری با ما در تماس باشین.
   تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
   تلفن واتساپ: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

   پاسخ
 • *پسرعمه

  پاسخ
 • باسلام
  من و نامزدم پسرامه دختردایی هستیم
  مشاور ژنتیک شدیم و اول ازمن ازمایش گرفتن
  و من ناقل ژن سندروم رت بودم
  ک دوباره ازمن و نامزدم ازمایش گرفتن
  میشه بگین برای چی بوده؟
  و مامیتونیم ازدواج کنیم یا ن

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  اگر ازدواج فامیلی به صورت دختر دایی پسر عمه باشه و پدر زن با مادر مرد دوقلو همسان باشند چقدر احتمال اختلال ژنتیکی به وجود میاد؟

  پاسخ
  • ادمین ساواژنوم
   19 فروردین 1402 19:48

   با سلام. با توجه به میزان همخونی بسیار بالا در مورد شما احتمال بالاتر از حتی سایر افراد با ازدواج فامیلی است. شما باید پیش از ازدواج و بارداری تحت نظر پزشک متخصص ژنتیک باشد تا در ابتدا هردو بررسی شوید تا ژن های معیوب مشترک تان پیدا شود. ما در ساواژنوم حتی تا ۶ ژن مشترک، با در نظر گرفتن نادرترین حالت، را هم می توانیم PGD کنیم و بدین ترتیب جنین فاقد این ژن ها رو به رحم مادر انتقال بدیم. برای دریافت وقت ویزیت آنلاین، تلفنی یا حضوری با ما در تماس باشین.
   تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
   تلفن واتساپ و بوتیم: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

   پاسخ
 • باراااااان
  2 اسفند 1401 19:56

  سلام من نامزدم قراره با پسر داییم ازدواج کنم ازمایش خون ک قبل از عقد انجام دادیم سالم بود ولی امکانش هست که موقع بارداری مشکلات ژنتیکی داشته باشیم و بچه مشکل دار بشه
  چون خاله من که میشه عمه ی نامزدم یکی در میون بچه هاش عقب مونده ذهنی میشن
  واقعا نگرانم باید ازمایش ژنتیک بدیم قبل از اقدام ب بارداری؟؟ گروه خونی هر دومونم o+ است

  پاسخ
 • باراااااان
  2 اسفند 1401 19:52

  سلام من نامزدم قراره با پسر داییم ازدواج کنم ازمایش خون ک قبل از عقد انجام دادیم سالم بود ولی امکانش هست که موقع بارداری مشکلات ژنتیکی داشته باشیم و بچه مشکل دار بشه
  چون خاله من که میشه عمه ی نامزدم یکی در میون بچه هاش عقب مونده ذهنی میشن
  واقعا نگرانم باید ازمایش ژنتیک بدیم قبل از اقدام ب بارداری؟؟

  پاسخ
  • ادمین ساواژنوم
   4 اسفند 1401 12:37

   با سلام. آزمایشات معمول پیش از ازدواج شما را از لحاظ ژنتیکی بررسی نمی کند. شما نه تنها ازدواج فامیلی دارید بلکه سابقه قوی اختلالات مشکوک ژنتیکی هم دارید. حتما باید قبل از بچه دار شدن مشاوره ژنتیک بگیرید و آزمایشات لازم را انجام دهید. برای انجام آزمایش ژنتیک دریافت وقت ویزیت آنلاین، تلفنی یا حضوری با ما در تماس باشین.
   تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
   تلفن واتساپ و بوتیم: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

   پاسخ
 • اگه بعد از آزمایش معلوم شد که ژن ناقل داریم هیچی دارویی وجود نداره که درمان بشیم؟

  پاسخ
  • ادمین ساواژنوم
   25 مهر 1401 16:37

   با سلام. پس از مشخص شدن این که شما حامل جهش ژنتیکی هستید، درمانی برای شما به این معنی که می گویید وجود ندارد. ولیکن با استفاده از روش تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی (PGD) می تونین مانع از انتقال ژن معیوب به فرزندتون بشین.
   برای اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت آنلاین، تلفنی یا حضوری با ما در تماس باشین.
   تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
   تلفن واتساپ و بوتیم: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

   پاسخ
 • خب تقریبا چقدر است
  یه‌قیمت کلی بهم‌بدین لطفا
  برای یه جنین

  پاسخ
  • ادمین ساواژنوم
   4 مرداد 1401 09:56

   با کلینیک تماس بگیرین یا در واتساپ پیام بگذارین
   برای اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت آنلاین، تلفنی یا حضوری با ما در تماس باشین.
   تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
   تلفن واتساپ: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

   پاسخ
   • با سلام من میخوام با پسرعمم ازدواج کنم دختر دایی پسر عمه هستیم…جواب ازمایش خون مشکلی نداشت ایا نیاز به ازمایش ژنتیک هست..سابقه بیماری تو خانواده نیست

    پاسخ
    • ادمین ساواژنوم
     13 خرداد 1402 09:39

     با سلام. بله ازدواج فامیلی نیاز به مشاوره ژنتیک دارد . در جواب آزمایش خون شما، عوامل ژنتیکی بررسی نمی گردد و برای بررسی کم خونی ها است.
     برای دریافت اطلاعات بیشتر و وقت ویزیت با ما در تماس باشین.
     شماره تماس: ۰۲۱۸۸۶۶۲۸۲۰ و ۰۲۱۸۸۶۶۲۸۲۱
     شماره موبایل: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

     پاسخ
 • لطفا یک هزینه کلی دررابطه با PGD ب من بدهید

  پاسخ
  • ادمین ساواژنوم
   2 مرداد 1401 18:49

   با سلام. هزینه PGD با توجه به نوع جهش، تعداد جهش، تعداد جنین ها و حتی نوع بیماری بسیاااار متفاوت خواهد بود. برای دریافت اطلاعات دقیق باید با کلینیک تماس بگیرین.
   برای اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت آنلاین، تلفنی یا حضوری با ما در تماس باشین.
   تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
   تلفن واتساپ: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

   پاسخ
   • سلام میخواستم بگم با پسر پسر عموی مادرم ازدواج کنم آیا مشکلی در آینده ب جود میاد احتمال خطرش چقدر هست در نوزاد؟

    پاسخ
    • ادمین ساواژنوم
     23 آبان 1401 13:00

     با سلام. حتمال ابتلای فرزند به بیماری های ارثی در ازدواج های فامیلی بیشتر است. اما لازمه بررسی آن و جواب سوال شما ویزیت متخصص ژنتیک برای مشاوره و بررسی سابقه فردی و خانوادگی هر دو طرف و در صورت لزوم انجام یکسری آزمایشات است.
     برای اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت آنلاین، تلفنی یا حضوری با ما در تماس باشین.
     تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
     تلفن واتساپ و بوتیم: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

     پاسخ
 • باسلام
  هزینه PGd چقدر است؟
  برای یک جهش یا دوتا..ـ

  پاسخ
 • ناشناس
  16 تیر 1401 00:28

  من و پسر پسرعموی پدرم میخواهیم ازدواج کنیم اگر ما ازدواج کردیم وباردار شدم چقدر احتمال دارد بچمون ناقص شود و در خانوادمون هیچ بچه ناقصی نیس

  پاسخ
 • با سلام و عرض ادب
  دو فردی که خودشان هیچ نسبت فامیلی ندارند، ولی هر دو افراد پدر و مادرهایشان ازدواج فامیلی کرده اند و در یکی از خانواده ها فرزند معلول هست، آیا احتمال اختلال زنتیکی در این افراد مثل زوجینی که باهم فامیل هستند تلقی خواهد شد؟

  پاسخ
  • ادمین ساواژنوم
   31 خرداد 1401 14:46

   با سلام. سوال شما از اساس صحیح نمی باشد. تنها پس از دریافت مشاوره ژنتیک و ترسیم شجره ها و مشخص شدن الگوی توارث و باقی متغیر ها است که که می توان راجع به میزان ریسک نظر داد. اما می توانیم به شما بگوییم که ریسک ابتلا به بیماری های ارثی در فرزندان شما با توجه به مواردی که گفتین از عموم جامعه بالاتر است و باید آزمایشات ژنتیکی لازم را پیش از ازدواج و بارداری انجام دهید که مستلزم تجویز توسط پزشک متخصص ژنتیک در طی جلسه مشاوره است. برای اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت آنلاین، تلفنی یا حضوری با ما در تماس باشین.
   تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
   تلفن واتساپ: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

   پاسخ
 • اگر قبل از بارداری با دکتر ژنتیک پیش بریم فرزندان صد در صد سالم دنیا میان؟

  پاسخ
  • ادمین ساواژنوم
   29 خرداد 1401 14:14

   با سلام. با دادن تست ژنتیک می تونین از به ارث رسیدن اختلالات ارثی به فرزندانتون جلوگیری کنین.
   برای اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت آنلاین، تلفنی یا حضوری با ما در تماس باشین.
   تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
   تلفن واتساپ: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

   پاسخ
 • درکل راهی وجود داره که بچه های حاصل ازدواج فامیلی صدی صد سالم باشند

  پاسخ
  • ادمین ساواژنوم
   22 خرداد 1401 17:38

   با سلام. با بررسی کامل ژنتیکی والدین می توان نقایصی که به صورت ارثی ممکن است به بچه از مادر یا پدر انتقال پیدا کند را فهمید و مانع از انتقال آن ها به فرزند شد. ولیکن بیماری هایی که به صورت فردی ممکن است در فرزند رخ دهد را خیر!
   برای اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت آنلاین، تلفنی یا حضوری با ما در تماس باشین.
   تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
   تلفن واتساپ: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

   پاسخ
   • به نظر شما ازدواج با فامیل خوبه درسته یا نه؟

    پاسخ
    • ادمین ساواژنوم
     24 خرداد 1401 15:52

     با سلام. در ازدواج فامیلی ریسک ابتلا به بیماری های ژنتیکی در فرزندان بیشتر از عموم جامعه است. اما اگر زوجین یک بار پیش از ازدواج و یک بار پیش از بارداری به متخصص ژنتیک مراجعه کنند، می توان ریسک های موجود در خانواده ها را بررسی کرد و در صورت وجود اختلال ژنتیکی از انتقال آن به فرزندان جلوگیری کرد.
     برای اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت آنلاین، تلفنی یا حضوری با ما در تماس باشین.
     تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
     تلفن واتساپ: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

     پاسخ
     • ناشناس
      16 تیر 1401 00:26

      من و پسر پسرعموی پدرم میخواهیم ازدواج کنیم اگر ما ازدواج کردیم وباردار شدم چقدر احتمال دارد بچمون ناقص شود و در خانوادمون هیچ بچه ناقصی نیس

 • میخواهم با دختر داییم ازدواج کنم برای فرزندان مشکلی ایجاد میکند چه کارایی باید انجام بدم

  پاسخ
  • ادمین ساواژنوم
   20 خرداد 1401 16:24

   با سلام. از آن جایی ریسک بروز بیماری های ژنتیکی در ازدواج های فامیلی بالاتر است نسبت به افراد دیگر در جامعه، باید در دو مرحله پیش از ازدواج و پیش از بارداری توسط منخصص ژنتیک ویزیت بشین تا در صورت لزوم و ریسک ژازمایشات ژنتیکی لازم را انجام دهید. حتی در صورت شناسایی مشکل ژنتیکی هم با روش های مانند تشخیص پیش از لانه گزینی می تونین فرزند سالم داشته باشین.
   برای اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت آنلاین، تلفنی یا حضوری با ما در تماس باشین.
   تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
   تلفن واتساپ: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

   پاسخ
   • یعنی اگه مشکلی هم بود میشه حل کرد میشه درمان کرد که فرزندا سالم شن؟

    پاسخ
    • ادمین ساواژنوم
     21 خرداد 1401 16:57

     با سلام. خیر کار ژنتیک در حیطه درمان افراد بیمار نیست، اما با پیدا شدن علت ژنتیکی در فرد بیمار می توان با روش های PGD و PND فرزند سالم را به دنیا آورد.
     برای اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت آنلاین، تلفنی یا حضوری با ما در تماس باشین.
     تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
     تلفن واتساپ: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

     پاسخ
     • منظورم اینه که تو بارداری میشه تشخیص داد که نوزاد اختلال ژنتیکی داره و اونوقت میشه درمان کرد که نوزاد سالم به دنیا بیاد؟

     • ادمین ساواژنوم
      22 خرداد 1401 14:49

      با سلام. تشخیص بله اما درمان خیر

 • حسین کریمی ورنوسفادرانی
  10 اردیبهشت 1401 17:03

  گروه خونیم مثبت b است باچه گروه خونی می تواند ازدواج کند

  پاسخ
  • پشتیبان اول ساواژنوم
   11 اردیبهشت 1401 17:28

   با سلام. گروه خونی مانعی برای ازدواج ایجاد نمی کند.

   پاسخ
   • سلام اگر بین خویشان فامیلی ازدواجی صورت بگیره (پسر دایی ـ دختر عمه ) در حالیکه از طرف من دختر هیچ مشکل و بیماری ژنتیکی وجود نداره چند درصد ممکنه بچه هامون در اینده دچار بیماری های ژنتیکی بشن ؟

    و هم اینکه ممکنه خون هامون به هم نخوره؟

    پاسخ
    • ادمین ساواژنوم
     15 فروردین 1402 16:32

     با سلام. وجود اختلال در ژن ها تنها با آزمایش ژنتیکی مشخصص می گردد، در بسیاری از موارد افراد حامل ژن معیوب هستند اما خودشان بیماری را نشان نمی دهند و با ازدواج خویشاوندی اثر این ژن های مشترک در فرزند بروز پیدا می کند. شما باید پیش از ازدواج و پیش از بارداری تحت نظر متخصص ژنتیک باشید تا در صورت لزوم آزمایشات لازم، بررسی ریسک ها و راه های جلوگیری از انتقال ژن معیوب به فرزند مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.
     برای دریافت وقت ویزیت آنلاین، تلفنی یا حضوری با ما در تماس باشین.
     تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
     تلفن واتساپ و بوتیم: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

     پاسخ
    • سلام من با پسر خالم ازدواج کردم اگر ما اقدام به بچه دار شدن کنیم آیا ابتلا به بیماری ژنتیکی به فرزند ما بیشتر است و آیا اگر بلی امکان تداوی است ک فرزند ما د آینده سالم بدنیا بیاد

     پاسخ
     • ادمین ساواژنوم
      24 اردیبهشت 1402 17:59

      با سلام. بله در ازدواج های فامیلی ریسک بروز بیماری های ژنتیکی در فرزندان بیشتر است. ولیکن پیش از ازدواج و بارداری والدین باید بررسی ژنتیکی شوند تا اگر جهش بیماری زایی وجود دارد مانع از انتقال ان به فرزندان بشویم. برای اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت با ما در تماس باشید.
      شماره تلفن های کلینیک ساواژنوم: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۱-۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید