آزمایش تعیین جنسیت جنین

از زمانی که ما انسان ها به یاد داریم سعی کرده ایم تا جنسیت فرزندانمان را خودمان تعیین کنیم.

تمام روش های پیشینیان ما در گذشته غیر علمی و مبتنی بر خرافات بوده است. به همین علت هم اغلب موارد نتیجه ناموفق بوده است.  

اما امروزه دیگر این موضوع یک ایده علمی تخیلی نیست، بلکه بخشی از واقعیت فناوری های مدرن ژنتیکی برای کمک به تولید مثل است!

به لطف روش غربالگری مدرن و ۱۰۰٪ علمی تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGD)  و آزمایشات ژنتیکی جنین در طی لقاح آزمایشگاهی (IVF)، پزشک شما می تواند جنسیت کودک را قبل از بارداری شما تعیین کند.

کنجکاو هستید که درباره روش ژنتیکی تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGD) و نقش IVF در انتخاب جنسیت بیشتر بدانید؟ ما کل فرآیند انتخاب جنسیت، نحوه عملکرد آن و اینکه چقدر دقیق و موفق بوده است را در این مقاله پوشش خواهیم داد. علم ژنتیک پزشکی توسعه یافته است تا به ما اجازه دهد تا در مورد کودکی که از یک جنین کوچک رشد می کند، چیزهای زیادی تعیین را کنیم.

تماس با ساواژنوم

برای مشاوره ژنتیک با ما تماس بگیرید.

تعیین جنسیت طبیعی جنین

جنسیت نوزاد در لحظه لقاح توسط کروموزوم های موجود در تخمک و اسپرم تعیین می شود. انسان ها دو کروموزوم جنسی دارند: کروموزوم های X و Y . تخمک ماده فقط حاوی کروموزوم X است اما اسپرم مرد حاوی کروموزوم X یا کروموزوم Y است.

اگر یک اسپرم حامل کروموزوم X تخمک را بارور کند، جنین “XX” با جنسیت دختر ایجاد خواهد شد.

اگر یک اسپرم حامل کروموزوم Y تخمک را بارور کند، جنین “XY” با جنسیت پسر تشکیل خواهد شد.

 

دلایل انتخاب جنسیت جنین

دلایل زیادی برای زوج ها وجود دارد که تصمیم به انتخاب جنسیت خاصی برای جنین خود می گیرند. مهم ترین این علت ها برای تعیین جنسیت جنین عبارتند از:

انتخاب جنسیت جنین به دلیل تعادل خانواده:

صرف نظر از مسائل پزشکی، برخی از والدین به شدت تمایل به داشتن فرزندی با جنسیت خاص دارند. این ترجیح «انتخابی» جنسیت اغلب بر اساس تمایل به «تعادل خانوادگی» است. یعنی زمانی که تنها یک جنسیت در خانواده وجود دارد. به عنوان مثال، زوجی که قبلاً سه پسر دارند ممکن است آرزوی داشتن فرزند دختر داشته باشند. موارد دیگر ممکن است شامل زوجی باشد که فرزندی را از دست داده اند و مایل به داشتن فرزند دیگری از همان جنس هستند، یا شاید والدین مورد نظر به سادگی احساس می کنند که از نظر روانشناختی برای پذیرش یک جنسیت نسبت به دیگری آمادگی بیشتری دارند.

نوشته مرتبط:
بارداری و سلامت جنین - آخرین پیشرفتهای پزشکی

 

تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGD) تعیین جنسیت تکنیکی است که به شما این امکان را می دهد تا کنترل بیشتری روی برنامه ریزی خانواده خود داشته باشید.  فرآیند PGD تعیین جنسیت و IVF نه تنها برای ارجحیت دادن به نوزاد دختر یا پسر، بلکه برای کمک به والدین بیمار برای جلوگیری از انتقال بیماری‌های وابسته به جنسیت مانند هموفیلی، کوررنگی، دیستروفی عضلانی و… طراحی شده است. جنین‌های مبتلا به این بیماری‌ها با روش ژنتیکی PGD شناسایی و از فرآیند IVF حذف می‌شوند تا از انتقال ژنتیکی بیماری‌ها به فرزند جلوگیری شود.

 

انتخاب جنسیت جنین به دلایل پزشکی:

در برخی موارد انتخاب جنسیت جنین برای پیشگیری از انتقال بیماری های ژنتیکی به فرزند است. یعنی اگر زوجی در معرض خطر انتقال یک بیماری ژنتیکی وابسته به جنسیت باشند، با انتخاب جنسیت مخالف از مبتلا شدن فرزند خود جلوگیری می کنند. بیماری‌های ژنتیکی وابسته به جنس، مثل دیستروفی عضلانی دوشن (DMD) یا هموفیلی، از مادر به ارث می‌رسد اما فقط بر فرزندان پسر تأثیر می‌گذارد. برخی دیگر از بیماری ها، از جمله اوتیسم و سندرم X شکننده، احتمال بیشتری دارد که مردان را نسبت به زنان تحت تأثیر قرار دهد. با انتخاب جنسیت جنین، والدین می توانند به طور قابل توجهی احتمال تولد نوزادشان با یکی از این شرایط جدی و بیماری های ژنتیکی تهدید کننده زندگی را کاهش دهند.

گاهی دلایل عمیقا شخصی برای تمایل به انتخاب جنسیت جنین با روش تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGD) به همراه IVF وجود دارد و ما در کلینیک و آزمایشگاه ساواژنوم به تصمیم شما احترام می گذاریم. اگر در مورد انتخاب جنسیت جنین فکر می کنید و اگر این گزینه برای نیازهای شما مناسب است، می توانیم در طول تمام فرآیند از مشاوره پیش از شروع تا آزمایشات هنگامی که پس از IVF باردار شدید در کنار شما باشیم. 

آزمایش تعیین جنسیت

چرا تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی (PGD) تنها راه تعیین جنسیت جنین است؟

انتخاب جنسیت جنین خدمتی باورنکردنی است که توسط علم ژنتیک پزشکی ممکن شده است. PGD تعیین جنسیت در کنار IVF می تواند به والدین کمک کند تا آمادگی بیشتری برای تربیت فرزندان آینده خود با جنسیت دلخواه داشته باشند.

نوشته مرتبط:
آزمایش های غربالگری ژنتیک برای مادران باردار

تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGD) به همراه لقاح آزمایشگاهی IVF فرآیندی است که در آن پزشک زنان و متخصص ژنتیک می توانند جنین های شما را در حالی که در ظرف IVF در حال رشد هستند بررسی کنند! به عنوان بخشی از فرآیند لقاح آزمایشگاهی IVF، شما تحت یک فرآیند تحریک تخمدان ها برای تولید چندین تخمک قرار خواهید گرفت. پزشک شما این تخمک ها را جمع آوری کرده و برای لقاح آماده می کند. پس از گرفتن نمونه اسپرم از شریک زندگی یا اهدا کننده، تخمک و اسپرم در آزمایشگاه با هم ترکیب می شوند.

۳ روز پس از لقاح اسپرم و تخمک در آزمایشگاه، زمانی که جنین به مرحله 8 سلولی رسید، یک سلول منفرد برداشته و آزمایش شروع می شود. به عنوان مثال اگر سلول آزمایش شده دارای کروموزوم Y باشد، می دانیم که جنین شما قبل از انتقال به رحم مادر، از پسر است. سپس پزشک شما آن جنین را وارد رحم شما می کند و ما امیدواریم که شما باردار شوید!

چه دلیل انتخاب جنسیت جنین شما پزشکی باشد و چه انتخاب شخصی، میزان موفقیت در انتخاب جنسیت جنین با استفاده از IVF به همراه تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGD) بسیار بالا و نزدیک به ۱۰۰٪ است. ما در کلینیک و آزمایشگاه ساواژنوم در تمام تکنیک های مورد استفاده برای انتخاب جنسیت جنین تجربه داریم.IVF ترکیبی با روش تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGD) تنها روش واقعا قابل اعتماد برای تعیین جنسیت جنین شما است.

اگر به اطلاعات بیشتری در مورد تکنیک تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی (PGD) برای تعیین جنسیت جنین نیاز دارید که قبل از چرخه IVF اتفاق می افتد، لطفاً در تماس با متخصصین به نام و با تجربه ما درکلینیک و آزمایشگاه ساواژنوم تردید نکنید. فرم تماس ما را در اینجا پر کنید و پشتیبان مرتبط شخصاً ظرف 24 ساعت با شما تماس خواهد گرفت.

انتخاب جنسیت جنین با PGD در طی انجام IVF چقدر دقیق است؟

خیلی دقیق! با توجه به توانایی متخصص ژنتیک برای شناسایی کروموزوم های XX یا XY در جنین با آزمایش ها PGD، فرآیند انتخاب جنسیت جنین شما تقریباً 100٪ دقیق است.

نوشته مرتبط:
اختلالات یادگیری در کودکان

با این حال، همه بیماران به دلیل عوامل مرتبط با سن، ذخیره تخمک و کیفیت اسپرم، نمی توانند جنین های سالم با جنس مورد نظر تولید کنند. در این موارد، اهدای اسپرم یا تخمک برای والدینی که قصد انتخاب جنسیت را دارند امکان پذیر است.

 

سرنوشت جنین های استفاده نشده در IVF

اگر جنین تشکیل شده جنسیتی که شما ترجیح می‌دهید ندارد، می‌توانیم گزینه‌های مختلفی را برای آن در نظر گرفته و مورد بحث قرار دهیم. اگر ترجیح می دهید جنین را حفظ کنید، می توانید جنین را به زوج یا فرد نابارور اهدا کنید. از طرف دیگر، امکان فریز کردن جنین نیز وجود دارد تا در دفعات بعدی به درخواست والدین مورد استفاده قرار گیرد.

 

برای آزمایش تعیین جنسیت جنین خود با کلینیک و آزمایشگاه ساواژنوم در ارتباط باشید

به لطف پیشرفت های علم ژنتیک پزشکی، تعدادی از درمان های جدید از جمله لقاح آزمایشگاهی (IVF) برای ناباروری و تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی (PGD) برای تعیین ۱۰۰٪ جنسیت جنین در دسترس هستند. اما هنگام انتخاب جنسیت جنین خود با روش تشخیص پیش از لانه گزینی (PGD) و IVF باید عوامل زیادی را در نظر بگیرید.

مهم ترین قدم قبل از شروع فرآیند تعیین جنسیت جنین، ویزیت شدن شما توسط یک متخصص ژنتیک با تجربه و به نام در حوزه باروری است. در طی جلسه مشاوره این امکان به شما داده می شود که تمام جوانب مثبت و منفی این فرآیند و آنچه باید در مورد آن در نظر بگیرید را بررسی کنید. ما به شما کمک می کنیم تا برای نیازهای خود تصمیم درستی بگیرید.

در کلینیک و آزمایشگاه ساواژنوم با همکاری برترین گروه های IVF کشور و حتی پزشک زنان خود شما، ما اطلاعات و درمان هایی را که برای بارداری سالم و ایمن نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهیم.

تیم ساواژنوم در تمامی مراحل از ابتدای مشاوره تا هنگام بارداری شما و آزمایشات غربالگری و تشخیصی بارداری در کنار شما خواهد بود. اگر مایلید در مورد انتخاب جنسیت جنین با روش تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی (PGD) در طی IVF و اینکه چرا ممکن است گزینه خوبی برای بررسی باشد بیشتر بدانید، توصیه می کنیم با تیم پزشکان ما تماس بگیرید.

تماس با ساواژنوم

برای مشاوره ژنتیک با ما تماس بگیرید.

امتیاز نوشته 5 با 8 رای

۱      ۲      ۳      ۴      ۵  ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‎ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‎ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‎ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‎ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‎ ‌ ‌ ‌ ‌ 

برای دریافت نوبت مشاوره ژنتیک میتوانید فرم زیر را پر کنید

پرسش و پاسخ رایگان انتهای صفحه
نوشتهٔ بعدی
محدودیت های پروازی کرونا در فرودگاه
نوشتهٔ پیشین
چه کسانی باید برای مشاوره ژنتیک مراجعه کنند

14 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • سلام
  مراکزی که آی وی اف انجام میدن میگن بهتر است تعیین جنسیت نکنید جنین ها رو ، چرا که به جنین آسیب وارد میشه و چون من اصلا فرزندی ندارم بهم میگن بهتر است اینکارو نکنم. حالا میخام بدونم دقیقا چه نوع آسیبی به جنین وارد میشه؟

  پاسخ
 • سلام من میخوام پسردار بشم ساواژنوم درمشهد هم هست

  پاسخ
 • بازهم سلام‌ منظورم این‌ بود که کلا شانس بارداری با ای وی اف چنددرصد هست‌ باتوجه به این‌ که من‌ ۲ فرزند دارم.

  پاسخ
 • سلام‌ میخواستم بدونم برای مادری که ۳۷ سال سن‌ داره

  شانس ivf برای تعیین‌ جنسیت‌ چنددرصد هست؟

  پاسخ
  • ادمین ساواژنوم
   24 اردیبهشت 1402 17:53

   با سلام. این که فرایند آی وی اف و انتقال جنین ممکن است به سن مادر ارتباط داشته باشد ارتباطی با تعیین جنسیت جنین ندارد.

   پاسخ
 • سلام من باردارم میخواستم زودتر تعیین جنسیت کنم قبل از هفته ۱۰ آیا راهی هست؟

  پاسخ
 • هزینش و میشه حدودی بهم بگین

  پاسخ
 • سلام .
  پسرعموی مادرم خواستگار منه، برادر ایشون مبتلا به دوقطبی هست. دختر خاله ی من هم همینطور.
  از طرف پدری ام عموی پدرم و پسرعمویش(پسر آن یکی عمویش) هم افسردگی داشتن . چقدر احتمال داره فرزند ما هم به دوقطبی مبتلاشه؟

  پاسخ
  • ادمین ساواژنوم
   27 آذر 1401 14:46

   با سلام. شما باید جلسه مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج دریافت کنید. پزشک متخصص پس از ترسیم شجره دو طرف و بررسی جزییات می تونن جواب پرسش شما را بدهند.
   خدمات مشاوره توسط پزشک و انجام آزمایشات همگی در مجموعه ساواژنوم به شما ارائه خواهد شد.
   برای اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت آنلاین، تلفنی یا حضوری با ما در تماس باشین.
   تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
   تلفن واتساپ و بوتیم: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

   پاسخ
   • سلام من میخوام پسر باردار شم چیکار باید انجام بدم

    پاسخ
    • ادمین ساواژنوم
     13 اسفند 1401 15:34

     با سلام. شما می تونین پیش ما PGD تعیین جنسیت انجام دهید. دریافت وقت ویزیت آنلاین، تلفنی یا حضوری با ما در تماس باشین.
     تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
     تلفن واتساپ و بوتیم: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

     پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید