|

Search
Close this search box.

آزمایشگاه ژنتیک ساواژنوم

close up scientist looking glass slide copy
آزمایشگاه ژنتیک پزشکی ساواژنوم

آزمایشگاه ژنتیک پزشکی ساواژنوم با ارزیابی DNA فرد علت ژنتیکی برای بیماری یا علائم فیزیکی آن‌ها را کشف می‌کند، بررسی سلامت جنین و جلوگیری از انتقال بیماری‌ها به فرزندان با PGD، تفسیر پزشکی از یافته‌های ژنتیکی و ارتباط آن با بیماری‌ها ارائه می‌دهد.
در هر بخش از آزمایشگاه، پزشکان متخصص ژنتیک و مشاوران ژنتیک از نزدیک با سرپرستان آزمایشگاه و تکنسین‌ها به طور مستمر در ارائه خدمات به موقع و حرفه ای فعالیت می کنند.
آزمایشگاه ژنتیک پزشکی ساواژنوم در ۶ بخش تخصصی تشخیص ژنتیکی پیش از لانه‌گزینی (PGD)، بخش ژنتیک مولکولی، بخش سیتوژنتیک، بخش تخصصی توالی‌یابی نسل آینده (NGS)، بخش آنکوژنتیک، بخش کاردیوژنتیک، این افتخار را داشته است که به بیماران، پزشکان و سایر اعضای جامعه پزشکی در سراسر کشور خدمت کند.
آزمایشگاه ژنتیک پزشکی ساواژنوم به طور کامل مطابق با استانداردهای ISO 15189 هستیم. ما به طور منظم در طرح های تضمین کیفیت و خدمات ارزیابی کیفیت بین المللی شرکت می کنیم.

female researcher with gloves microscope lab
ژنتیک مولکولی

ژنتیک مولکولی مسیر اصلی رشد ژنتیک پزشکی در دنیای امروز می باشد. کاربرد آزمایشات ژنتیک مولکولی در بسیاری از تشخیص‌های پزشکی آشکار است. در آزمایشگاه ژنتیک پزشکی ساواژنوم در بخش پایه ژنتیک مولکولی با بهره‌گیری از تکنیک‌های توالی یابی سنگر، توالی یابی NGS، MLPA تمامی بررسی‌های مولکولی برای تشخیص بیماری‌های ژنتیکی انجام می‌گیرد. برخی از مهم‌ترین خدمات ما در این بخش عبارتند از:
تشخیص بیماری‌هایی مانند تالاسمی، کم خونی داسی شکل، ناشنوایی، SMA، عقب ماندگی ذهنی-حرکتی، PKU، بدشکلی‌های اطفال و بیماری‌های متابولیک.
تشخیص ژنتیکی تمامی سرطان‌ها مانند بررسی ژن‌های BRCA1 و BRCA2 سرطان پستان وتخمدان، پنل ژنی سرطان کولون، سرطان تنفسی و غیره.
کارکنان بخش مادر ژنتیک مولکولی ساواژنوم با همکاری متخصصین ژنتیک بخش کلینیک به طور مداوم برای کیفیت استاندارد آزمایشات با افزایش نرخ تشخیص بیماری‌ها و کاهش زمان جوابدهی کار می‌کنند.

غربالگری

آزمایشات غربالگری نقش قابل توجهی در میان آزمایشات ژنتیک دارند. مهمترین گروه های آزمایشات غربالگری در ساواژنوم به شرح زیر است:

checked

آزمایش NIPT برای غربالگری بیماری‌های ژنتیکی کروموزومی

checked

بررسی توسط تکنیک NGS جهت غربالگری بیماری‌های ژنتیکی در زوجین

checked

بررسی خطرات بیماری‌های قلبی، روانی، صعب العلاج مانند دیابت و غیره

checked

بررسی حساسیت‌های دارویی

checked

بررسی بهترین روش‌های درمانی دارویی (فارماکوژنتیک)

تشخیص و غربالگری تخمک و بلاستومر (PGD و PGS)
 

تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGD) یک روش پیش از لانه گزینی است که به شناسایی نقایص ژنتیکی در جنین کمک می‌کند. این روش پیشرفته برای جلوگیری از انتقال برخی بیماری‌ها یا اختلالات ژنتیکی به نوزاد است.  PGD تکنیکی است که بر روی جنین های حاصل از IVF انجام می‌شود،

PGS یک روش غربالگری ژنتیکی بر روی جنین ها در طول درمان IVF است که برای بررسی اختلالات عددی کروموزوم ها و یا یررسی ریز حذف های کروموزومی انجام می‌شود. این آزمایش بر روی یک سلول بیوپسی شده از جنین، قبل از انتقال به رحم انجام می‌شود. جنین های سالم از نظر بررسی های PGS شانس بسیار بالاتری برای باروری دارند.

female researcher with gloves microscope lab
کاردیوژنتیک

تیم چندتخصصی کاردیوژنتیک مرکز ژنتیک ساواژنوم به مدیریت دکتر مهرداد نوروزی‌نیا شامل متخصصین ژنتیک پزشکی دوره دیده اختصاصی بیماری‌های قلبی ارثی، متخصصان قلب کودکان و بزرگسالان، مشاور ژنتیک و پرسنل آزمایشگاهی است. ما از آزمایش‌های مولکولی بسیار تخصصی مانند توالی‌یابی نسل بعدی (NGS)، ریزآرایه و آزمایش هول اگزوم (WES) برای شناسایی بیمارانی که بیماری‌های قلبی عروقی خاص دارند یا در معرض خطر ابتلا به آن هستند، استفاده می‌کنیم.

علاوه بر ارائه خدمات بالینی، ما همچنین تحقیقات پیشگامانه ای را برای شناسایی مبنای ژنتیکی بیماری های قلبی عروقی انجام می دهیم که در نهایت تشخیص و مراقبت از افراد مبتلا به اختلالات ژنتیکی را بهبود می بخشد. همچنین به شما به عنوان یک بیمار این فرصت را می دهد تا در آزمایشات بالینی شرکت کنید.

close up scientist looking glass slide copy

سیتوژنتیک

در بخش سیتوژنتیک آزمایشگاه ساواژنومناهنجاری‌های کروموزومی بخش بزرگی از بیماران مبتلا به ناهنجاری‌های مادرزادی، ناتوانی ذهنی، بدخیمی‌های هماتولوژیک، ناباروری و سقط مکرر را تشکیل می‌دهند. در بخش سیتوژنتیک آزمایشگاه ساواژنوم مجموع کامل خدمات مربوط به بررسی اختلالات کروموزومی در قالب زیر ارائه می شود:
کاریوتایپ
کاریوتایپ تکنیک رایج در بررسی کم و زیاد شدن کامل یک کروموزوم یا قسمتی از یک کروموزوم می باشد. تجزیه و تحلیل کاریوتایپ کروموزوم‌ها در آزمایشگاه ساواژنوم عبارتند از:
کاریوتایپ نواری معمول خون محیطی
کاریوتایپ با درجه تفکیک بالا خون محیطی کاریوتایپ نمونه‌های مغز استخوان
کاریوتایپ مایع آمنیون (AF)
کاریوتایپ پرزهای جفتی (CVS)

مجموع کامل خدمات مربوط به بررسی اختلالات کروموزومی در قالب زیر ارائه می‌شود:

کاریوتایپ

کاریوتایت تکنیک رایج در بررسی کم و زیاد شدن کامل یک کروموزوم یا قسمتی از یک کروموزوم می‌باشد. بعضی از انواع مختلف تکنیک‌هایی که در این آزمایشگاه مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

checked

کاریوتیپ نمونه های مغزاستخوان

checked

کاریوتیپ پرزهای جفتی(CVS)

checked

کاریوتیپ مایع آمنیون(AF)

checked

کاریوتایپ با درجه تفکیک بالاخون محیطی (نواری)

checked

کاریوتایپ معمولی خون محیطی (نواری)

close up chemical microscope medical research equipment scientific laboratory liquid examination tool with glass lens blood samples vacutainers professional desk copy

هیبریداسیون درجای فلورسانت (FISH)

FISH تکنینک بررسی تغییرات نسبتا بزرگ DNA به طور مستقیم روی کروموزوم ها است.

سنجش ریزآرایه برای اختلالات مادرزادی (پیش و پس از تولد)

نمونه برداری از مایع آمینیون و پرز جفتی (CVS, Amniocentesis)

آمنیوسنتز و نمونه برداری پرزهای جفتی تکنیک های نمونه برداری در تشخیص قبل از تولد می‌باشد که در طی آن مقدار کمی از مایع آمنیون یا پرزهای جفتی گرفته ‌می‌شود و مورد بررسی ژنتیکی قرارمی‌گیرد. نمونه برداری‌های پیش از تولد زمانی انجام می شود که خطر ابتلای جنین به بیماری های ژنتیکی بالا باشد. به عنوان مثال اگر تست NIPT که در کلینیک ژنتیک ساواژنوم انجام می شود ریسک بالای تریزومی ۲۱ را نشان دهد، نمونه برداری پیش از تولد و پس از آن بررسی ژنتیکی جنین در آزمایشگاه ساواژنوم انجام خواهد شد.

ارتباط با ساواژنوم

شما به راحتی می توانید از طریق تلفن، ایمیل و یا مراجعه حضوری، با ما در ارتباط باشید. همچنین ما مشتاق دریافت نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

آدرس:

تهران، خیابان وزرا (خالد اسلامبولی)، نبش هتل بیمارستان گاندی، شماره ۱۳۲، واحد ۶

ایمیل:

ساوامگ

 آخرین مقالات و اخبار تخصصی مرتبط با علم ژنتیک را در ساوامگ بخوانید.