NIPT یا سل فری: بهترین غربالگری در بارداری

NIPT یا سل فری: اگر به دنبال اطلاعاتی در مورد بهترین آزمایش ژنتیک (NIPT (Non-Invasive Prenatal Testing یا سل فری DNA هستید٬ به احتمال زیاد در حال سپری کردن ۳ ماهه اول بارداری خود می باشید!

بارداری و طبیعت سالم

سل فری یا NIPT به عنوان بهترین آزمایش ژنتیک اولین بار در این زمان مورد توجه شما قرار میگیرد. اول٬ تبریک! یک نفس عمیق بکشید و قدر دان نعمتی باشید که در اختیار دارید. این تست در آزمایشگاه انجام می شود.

در حالی که این روزها شادی و هیجان را در کنار هم تجربه می کنید٬ ممکن است صحبت پزشک زنان شما در رابطه با تست های ژنتیکی کمی گیج کننده به نظر برسد.  ما نیز درک می کنیم که اتخاذ این تصمیمات در این سفر برای والدین کمی دشوار است. اما یکی از راه های کاهش استرس٬ آگاهی داشتن است. در این مقاله ما به شما کمک خواهیم کرد تا نه تنها اطلاعات کافی را درباره آزمایش NIPT جستجو کنید٬ بلکه از تمام هر آنچه که این تست می تواند (و نمی تواند) به شما بگوید آگاه شوید.

برای مشاوره ژنتیک NIPT فرم زیر را پر کنید.

 • انواع فایل های مجاز : jpg, gif, png, pdf.

تست NIPT چیست؟

NIPT یا سل-فری DNA بهترین نوع آزمایش پیش از تولد به شمار می رود که گاهی با نام (NIPS (Non-Invasive Prenatal Screen نامیده می شود. تا حدود هفته ۱۰ از بارداری٬ پزشک شما در رابطه با انتخاب این آزمایش به عنوان یک گزینه کمک کننده در تشخیص ریسک ناهنجاری های ژنتیکی٬ اختلالات کروموزومی٬ با شما صحبت کند. در این آزمایش ریسک ناهنجاری هایی مانند سندروم داون (تریزومی ۲۱)٬ سندروم پاتائو (تریزومی ۱۳)٬ سندروم ادواردز (تریزومی ۱۸) و همچنین اختلالات جنسی ناشی از ناهنجاری تعدادی کروموزوم های X و Y تعیین می گردد.

NIPT

در خون گرفته شده از مادر باردار به دنبال قطعات کوچک DNA جنین می گردند که cfDNA (Cell-Free DNA) نامیده می شود. این DNA جنین به هنگام مرگ و شکسته شدن سلول های جنینی و آزاد شدن DNA آن ها به درون جریان خون مادر ایجاد می شوند.

نوشته مرتبط:
آزمایش تعیین جنسیت

سل فری DNA جنین در خون مادر می باشد

انسان ها دارای ۲۳ جفت کرورموزوم می باشند٬ که از DNA تشکیل شده و اطلاعات ژنتیکی ما را حمل می کند. تریزومی به حالتی گفته می شود که از هر کروموزوم به جای یک جفت٬ ۳ عدد وجود داشته باشد.

 

 • تریزومی ۲۱:
  • تحت عنوان سندروم داون نیز شناخته می شود٬ به علت وجود یک کروموزوم ۲۱ اضافه است و شایع ترین نوع تریزومی به هنگام تولد است. سندروم داون با ناتوانی های ذهنی خفیف تا متوسط٫ مشکلات گوارشی و قلبی همراه است. بیشتر کودکانی که با ستدروم داون متولد می شوند تا سنین بزرگسالی زنده می مانند. بر اساس تخمین ها تریزومی ۲۱, ۱در ۷۰۰ نوزاد تازه متولد شده دیده می شود.
 • تریزومی ۱۸:
  • تحت عنوان سندروم ادوارد نیز شناخته می شود٬ به علت وجود یک نسخه اضافه از کروموزوم ۱۸ بروز می کند و با نرخ بالایی از سقط جنین در ارتباط است. نوزادان متولد شده با تریزومی ۱۸ دارای مشکلات قلبی مادرزادی و بسیاری از اختلالات دیگر هستند که با کوتاه شدن عمر این متولدین همراه است. بر اساس تخمین ها تریزومی ۱۸ در یک نوزاد از هر ۵۰۰۰ نوزاد متولد شده دیده می شود.
 • تریزومی ۱۳:
  • تحت عنوان سندروم پاتائو نیز شناخته می شود٬ به علت وجود یک نسخه اضافه از کروموزوم ۱۳ بروز می کند و با نرخ بالایی از سقط جنین در ارتباط است. این متولدین علاوه بر ناهنجاری های شدید قلبی و عصبی و دیسمورفیسم های چهره دارای بسیاری از مشکلات پزشکی دیگر نیز می باشند. زنده ماندن این نوزادان بیشتر از یک سال نادر است. تخمین زده می شود یک نوزاد از هر ۱۶۰۰۰ نوزاد با این ناهجاری متولد می شود.
  • تغییرات تعدادی در کروموزوم های جنسی  نیز منجر به بروز اختلالات خفیف تری می شود که ممکن است با ناتوانی ذهنی و ناباروری همراه باشد.

 

سل فری جنسیت را هم تعیین می کند
سل فری جنسیت جنین را هم مشخص می کند

 

تست NIPT چگونه انجام می شود؟

آزمایش تنها با استفاده از یک خون گیری ساده از مادر٬ بدون هیچ خطری برای جنین انجام می شود. سپس نمونه خون در آزمایشگاه ژنتیک به دستگاه عرضه و در نهایت توسط افراد متخصص نتایج آن تجزیه و تحلیل می شود.

نتایج شما بین ۷ تا ۱۰ روز آماده و بر اساس سیاست ارائه نتایج٬ تحویل پزشک زنان یا خود شما داده می شود.

NIPT یا سل فری در لوله های خاص

 

چه کسانی بهترین کاندید برای انجام تست پیش از تولد NIPT هستند؟

با این که NIPT جزو بهترین تست های اختیاری به شمار می رود٬ اما با توجه به هزینه پایین آن٬ عدم آسیب به جنین٬ جواب دهی زود هنگام و فواید حاصل از نتایج آن٬ به طور معمول توسط پزشک به زنان باردار توصیه می گردد. در سایر موارد نیز با آشکار شدن برخی فاکتور های منتهی شونده به ریسک  در غربالگری ۳ ماهه اول و با توجه به سن بالای مادر٬ انجام این تست به شدت توسط پزشک توصیه می شود.

نوشته مرتبط:
باروری و رژیم غذایی: آیا ارتباطی وجود دارد؟

بر اساس گایدلاین های موجود٬ در موارد زیر تست NIPT توصیه می گردد:

 • نتیجه مثبت غربالگری به هنگام غربالگری چند نشانه در بارداری (MMS)
 • سن بالای مادر (یا اهدا کننده تخمک) به هنگام بارداری بالاتر از ۴۰ سال باشد
 • میزان (NT (Nuchal Translucency مساوی و بیشتر از ۳.۵ میلی متر باشد
 • سابقه بارداری قبلی با تریزومی ۲۱, ۱۸ و ۱۳
 • در شرایط پندمیک شدن COVID-19 برای هر بارداری دوقلویی:
 • عدم امکان ارزیابی NT
 • هنگامی که سن مادر (یا اهدا کننده تخمک) به هنگام بارداری ۳۵ سال یا بیشتر باشد. به هنگام انجام لقاح آزمایشگاهی (IVF) سن تخمک را باید مد نظر قرار داد.

بر اساس گایدلاین های موجود٬ در موارد زیر تست NIPT باید انجام شود:

 • پیدا کردن نشانه هایی در اولتراسوند که با افزایش ریسک تریزومی ۲۱, تریزومی ۱۸ و تریزومی ۱۳ مرتبط است
 • با توجه به شجره خانوادگی و سابقه فردی امکان وجود بیماری های ژنتیکی وابسته به جنس وجود دارد
 • در اولتراسوند یافته هایی از اختلال در کروموزوم های جنسی X و Y وجود داشته باشد
 • در اولتراسوند یافته هایی مبتنی بر ابهام دستگاه تناسلی وجود داشته باشد

 

سونو گرافی تکمیل کننده سل فری می باشد                                               

فواید تست NIPT چیست؟

این آزمایش به عنوان بهترین تست ژنتیک دارای فواید زیر است.

دقت بالا: تست NIPT از دقت بسیار بالایی برای غربالگری تریزومی ۲۱, ۱۸ و ۱۳ برخوردار است. این تست دقیقترین جواب را نسبت به روش های قدیمی تر (eFTS و MSS) بسیار دقت بالاتری دارد و بیش از ۹۹٪ از بارداری ها با تریزومی ۲۱ را تشخیص می دهد.

زمان بندی: تست NIPT را در حدود هفته ۱۰ بارداری انجام می شود و نتایج آن طی ۷ تا ۱۴ روز آماده می شود. نکته مهم تعیین دقیق سن بارداری پیش از انجام تست می باشد.

بدون خطر: از آن جایی که NIPT تنها با یک نمونه گیری ساده از خون مادر انجام می شود٬ هیچ خطری برای بارداری ندارد.

دستگاه سل فری

محدودیت های تست NIPT چیست؟

تشخیصی نیست: تست NIPT یک آزمایش غربالگری عالی است اما برخلاف تست های تشخیصی جواب بله یا خیر قطعی نمی دهد. تنها تست های تشخیصی تهاجمی (مانند نمونه برداری از پرزهای جفتی و آمنیوسنتز) جواب قطعی را ارائه می دهند.

یافته های ناگهانی: برخی از DNA ها در نمونه خون تست NIPT منشاء از مادر دارد و نیاز به نمونه گیری مجدد می باشد. در موارد بسیار نادر نیز NIPT ممکن است یک تفاوت ژنتیکی در DNA مادر و جنین را نشان دهد٬ که در این موارد بررسی های بیشتر به همراه مشاوره ژنتیکی انجام می گردد.

نوشته مرتبط:
ناباروری در مردان

در عین حال این تست بیماری های تک ژنی را بررسی نمی کمد.

 

در چه زمانی تست NIPT کمتر دقیق است؟

 • بارداری چند قلویی با سقط جنین متعاقب یک یا چند قل
 • بارداری بیش از دوقلو

 

گرفتن نتیجه با ریسک بالا از تست NIPT به چه معنا است؟

باید در نظر داشته باشید که گرفتن جواب با ریسک بالا در تست NIPT همیشه به این معنا نیست که جنین شما ۱۰۰٪ دارای اختلال کروموزومی می باشد. اطلاعاتی که از نتایج تست NIPT حاصل می شود تنها ریسک را برای اختلالات کروموزومی تخمین می زند. پس برای تایید وجود این اختلال در جنین تست های تشخیصی مانند نمونه برداری از پرز جنینی و آمنیوسنتز باید انجام شود.

اما از طرف مثبت داستان٬ NIPT سوال بزرگ شما را در دوران بارداری پاسخ می دهد: این که شما دختر یا پسر دار می شوید. بله این آزمایش جنسیت فرزند شما را در ۳ ماهه اول و پیش از هر سونوگرافی اولتراسوندی با دقیقترین روش آشکار می کند.

ژنتیک در بارداری بهترین تست غربالگری

تست NIPT در کلینیک چند تخصصی ژنتیک و سلامت ساواژنوم

اگر شما نیز تقاضای انجام تست NIPT یا سل-فری DNA را دارید٬ به دو صورت می توانید بهترین خدمات را از ما دریافت کنید:

 • مراجعه حضوری. خانم باردار به همراه نسخه پزشک زنان٬ آخرین سونوگرافی٬ کارت شناسایی به مرکز مراجعه کرده٬ پذیرش و سپس نمونه گیری انجام می شود. جواب پس از ۷ تا ۱۴ روز کاری آماده است. به مراجعین محترم توصیه می شود پس از انجام تست یک مشاوره ژنتیک داشته باشند.
 • پذیرش غیرحضوری. با توجه به شرایط موجود و در راستای رفاه حال عزیزان در شهرستان ها در کلینیک ساواژنوم بسیاری از خدمات به صورت غیرحضوری نیز انجام می گردد. در تهران امکان فرستادن خون گیر به محل وجود دارد و برای عزیزان در شهرستان امکان خونگیری در آزمایشگاه شهرشان و ارسال لوله به تهران وجود دارد. پذیرش و دریافت مدارک نیز به صورت آنلاین انجام می گیرد. سپس جواب پس از ۷ تا ۱۴ روز کاری برای عزیزان با پست ارسال می گردد.

نوزاد سالم

تمامی آزمایشات٬ از جمله NIPT٬ در کلینیک ساواژنوم با بهترین تجهیزات و به روز ترین استانداردها صورت می پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

امتیاز نوشته 4.7 با 182 رای

۱      ۲      ۳      ۴      ۵  ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‎ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‎ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‎ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‎ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‎ ‌ ‌ ‌ ‌ 

برای دریافت نوبت مشاوره ژنتیک میتوانید فرم زیر را پر کنید

پرسش و پاسخ رایگان انتهای صفحه
نوشتهٔ بعدی
ALS یا اسکلروز جانبی آمیوتروفیک
نوشتهٔ پیشین
تست سلامت ژنتیکی بر پایه DNA ٬ آرامش اختیار پیشگیری

116 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • سلام من آزمایش سلفری دادم همه چیز خوب بود توی آزمایش سلفری جنسیت بچه را پسر زده ولی توی سونو آنومالی بهمون گفتن بچه دختره
  حالا کدومش دقیقتره؟؟؟ اصلا چرا جوابا متفاوت هست؟؟؟
  ما گیج شدیم باید چیکار کنیم

  پاسخ
 • سلام من درهفته۱۸ بارداری هستم وامروزدرسونوانومالی برام گفتن جنین دارای تریزومی۱۸است بایدچکارکنم لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
 • سلام من هفته 16 هستم عدد nt 1.28 هستش ایا لازمه سلفری انجام بدم چهار پنج روز هست که قرص آ. اس.آ مصرف میکنم ایادرجواب آزمایش تاثیر داره اگه داره باید چند روز قبل از آزمایش مصرف نشه

  پاسخ
 • سلام من هفته 16 هستم عدد nt 1.28 هستش ایا لازمه سلفری انجام بدم چهار پنج روز هست که قرص آ. اس. آ مصرف میکنم ایادرجواب آزمایش تاثیر داره اگه داره باید چند روز قبل از آزمایش مصرف نشه

  پاسخ
  • ادمین ساواژنوم
   19 دی 1401 19:28

   سلام. انجام تست سل فری تنها بر اساس معیار nt نیست و اگر پزشک زنان شما انجام تست را برایتان تجویز کرده، آن را انجام دهید. بهتر است یک هفته از مصرف قرص شما گذشته باشد.
   برای اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت آنلاین، تلفنی یا حضوری با ما در تماس باشین.
   تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
   تلفن واتساپ و بوتیم: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

   پاسخ
 • سلام من توست آن تی۲/۳است باید تست سل فری بدم

  پاسخ
  • ادمین ساواژنوم
   12 آذر 1401 13:58

   با سلام. اگر پزشک زنان شما براتون نسخه کردن بله باید انجام بدین. در مرکز ساواژنوم این تست انجام می شود. خدمات مشاوره توسط پزشک و انجام آزمایشات همگی در مجموعه ساواژنوم به شما ارائه خواهد شد.
   برای اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت آنلاین، تلفنی یا حضوری با ما در تماس باشین.
   تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
   تلفن واتساپ و بوتیم: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

   پاسخ
 • سلام. من آزمایش سل فری با ریسک پایین داشتم. Nt هم 1.8 بود. آزمایش AFP هم ریسک پایین بود6. در سونوگرافی آنومالی هم همه چیز طبیعی بود به جز اینکه دوعدد کیست کوروئید سلکسوس دوطرفه در مغز جنین دیده شده. به نظر شما با وجود طبیعی بودن سایر آزمایشات لازمه که آمینو سنتز انجام بدم؟

  پاسخ
 • من تو سونو گرافی هفته ۲۰ زده پهنای بطنی طرفی ۸ هست و سل فری دادم کلا سالم هست هیچ مشکلی نداره آیا سل فری احتمال هیدرو سفالی رو هم میسنجه؟؟

  پاسخ
  • ادمین ساواژنوم
   10 شهریور 1401 13:04

   با سلام. در تست سل فری فقط ناهنجاری های کروموزومی و سندروم های مرتبط با آن ها سنجیده می شه. برای بررسی بیشتر باید مشاوره ژنتیک بشین تا در صورت نیاز تست های در سطج DNA بر روی جنین انجام بشه.
   برای اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت آنلاین، تلفنی یا حضوری با ما در تماس باشین.
   تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
   تلفن واتساپ: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

   پاسخ
  • تهمینه
   11 تیر 1402 16:43

   سلام من ۱۷ هفته هستم قرص لوبل استفاده میکنم دکتر گفته باید سلفری انجام بدم ببینم مریضی من روی جنین تاثیر داشته یا نه آیا لازمه آخه قرص من زیر نظر پزشک مغز عصاب استفاده میشوده

   پاسخ
 • سلام بنده در بارداری ۱۹ هفته و ۳ روز قرار دارم .درسنو غربالگری دوم تشخیص طول استخوان بینی ۵ میلیمتر با صدک ۵ درصد زده.ولی آزمایشات غربالگری خون هر دو مرحله ریسک پایین زده و خوب بوده.ایا آزمایش الان جواب می دهد

  پاسخ
  • ادمین ساواژنوم
   28 مرداد 1401 16:42

   با سلام. بررسی وضعیت جنین و سلامت مادر باردار بسیار حساس است و تنها با دیدن ازمایش شما و پاسخ دادن به سوالات تخصصی امکان پذیر است.
   برای اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت آنلاین، تلفنی یا حضوری با ما در تماس باشین.
   تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
   تلفن واتساپ: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

   پاسخ
 • سلام. لطفا بهترین زمان انجام آزمایش سلفری رو بفرمایید که درکدام هفته از بارداری بهترین جواب را خواهیم گرفت؟

  پاسخ
 • در سه ماهه دوم ، به طور دقیق 16هفته و پنج روز ، آیا سل فری جواب دقیق تری خواهد بود یا integrated test ?

  پاسخ
 • سلام من آزمایش سل فری را انجام دادم ولی داروهای هپارین و آسپرین که مصرف میکنم را قطع نکرده بودم یعنی اطلاع نداشتم حالا آزمایشگاه میگه که دی ان ا مشخص نشده وباید مجدد آزمایش بدم یعتی اگر اینبار داروها رابطه کنم سل فری جوابگو هست دی ان ا مشخص میشود .؟؟؟

  پاسخ
  • ادمین ساواژنوم
   28 تیر 1401 16:44

   با سلام. بله با احتمال بالا
   برای اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت آنلاین، تلفنی یا حضوری با ما در تماس باشین.
   تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
   تلفن واتساپ: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

   پاسخ
 • سلام سونو‌گرافی عدد ان تی رو ۲.۶۱زده باید سل فری انجام بدم
  ولی ازمایشم اوکی بود
  خیلی نگرانم 😭😭😭

  پاسخ
  • ادمین ساواژنوم
   26 تیر 1401 17:53

   با سلام. بر اساس عد ان تی و سن و نسخه پزشکتون بله سل فری انجام دهید. در مرکز ساواژنوم ما این تست رو پذیرش می کنیم. برای اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت آنلاین، تلفنی یا حضوری با ما در تماس باشین.
   تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
   تلفن واتساپ: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

   پاسخ
 • سلام.غربالگری اول هورمون فری بتا هاش سی جی 141 بود-سونوگرافی سالم
  تو غربال دوم همه چی نرمال ولی سونوگرافی گفت دوتا کیست مغزی 10 میلی تو هر طرف مغز داره که یه ماهه رفع میشه
  رفتم اکو قلب اونم گفت دوتا سوراخ کوچیک تو قلب داره تا زمان تولد حل میشه
  با توجه به سابقه زایمان زودرس و پارگی کیسه آب نتونستم آمینوسنتز بدم آیا سل فری جواب دقیق میده؟

  پاسخ
  • ادمین ساواژنوم
   21 تیر 1401 13:27

   با سلام. در صورتی که پزشک شما سل فری را تجویز کرد اند باید حتما انجام بدهید. در مرکز ما نیز این تست انجام می گردد. برای اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت آنلاین، تلفنی یا حضوری با ما در تماس باشین.
   تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
   تلفن واتساپ: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

   پاسخ
 • ناشناس
  14 تیر 1401 08:42

  با سلام تا هفته چند میتوان سل فری انجام داد و قیمت چقدر است با توجه به اینکه من سن ۳۷ دارم اگر nt خوب باشد شما بازهم پیشنهاد سل فری میدهید

  پاسخ
  • ادمین ساواژنوم
   14 تیر 1401 13:38

   با سلام. از هفته ۱۰ به بعد می تونین تست سل فری را انجام دهید. با توجه به این که سن شما بالای ۳۵ سال هست و این که تست غیرتهاجمی است و خطری را برای جنین ایجاد نمی کند، بهتر است که تست را انجام دهید.
   برای اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت آنلاین، تلفنی یا حضوری با ما در تماس باشین.
   تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
   تلفن واتساپ: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

   پاسخ
 • با سلام ۴سال از قرص ضد افسردگی پاروکستین استفاده کردم البته دوز دارو پایین بود و من همیشه بصورت یک دوم استفاده میکردم . تا زمانی که تست حاملگیم مثبت شد و دیگه نصرف نکردم اصلا
  ایا این میتونه باعث ایجاد مشکلاتی شود در جنین

  پاسخ
  • ناشناس
   19 دی 1401 19:44

   سلام عدد nt در غربالگری ۲/۷ بود و بعد از ازمایش cell free دکتر گفت هیچ مشکلی نیست، آیا باز هم امکان داره فرزندم دچار مشکل باشه؟
   و اگر باشه بعد از بدنیا اومدن و توی ازمایشات اولیه مشخص میشه؟

   پاسخ
 • سلام من nt 1.5بودوسندروم زده بود۱/۱۲۶دکتربهم گفت هم میتونی سلفری بدی هم آمنیوفرقی نداره مم بخاطرریسکش آز خون دادم که جوابش خوب درومد ولی بااینحال نگرانم میگم نکنه اشتباه شده باشه اخه چراتو غربالگری زده بودریسک سندروم داون .بنظرتون احتیاج هست دوباره این آزمایش تکراربشه فکرم خرابه

  پاسخ
  • ادمین ساواژنوم
   20 خرداد 1401 16:18

   با سلام. منظور شما از ازمایش خون همان سل فری است؟ اگر ریسک بالا نبوده در سل فری و پزشک هم مورد خاصی را ذکر نکرده بهتر است که نگران نباشید.

   پاسخ
 • سلام من تو هفته ۱۰ هستم هیچ کدوم از این آزمایشات رو ندادم اما قبل از بارداری و شایدم هفته اولش قرص ایمیدن برای پوست خوردم شاید یه هفته ای مصرف کرده باشم خیلی نگرانم کدوم آزمایشارو باید بدم ممنون میشم راهنمایی کنین

  پاسخ
  • پشتیبان اول ساواژنوم
   9 اردیبهشت 1401 14:38

   با سلام. هفته ۱۰ دیر نیست و می توانین تست سل فری را انجام دهید. با پزشک زنان خود یا متخصص ژنتیک ما مشورت کنین. برای اطلاعات بیشتر و در یافت وقت ویزیت با ما در تماس باشین. تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
   تلفن واتساپ: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

   پاسخ
 • سلام وقت به خیردرغربالگری سه ماه اول سندروم داون من های ریسکه وازهر۲۰۶نفرزده یک نفروعددntهم ۲.۳ به نظر شما بایدحتما سل فری انجام بدم یا توغربالگری دوم مشخص میشه بازم؟

  پاسخ
  • پشتیبان اول ساواژنوم
   3 اردیبهشت 1401 20:50

   با سلام. با توجه مواردی که ذکر کردین و تجویز پزشک تست سل فری را انجام دهید. برای انجام تست می تونین با ما در تماس باشین. تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
   تلفن واتساپ: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

   پاسخ
 • سلام وقت به خیردرغربالگری سه ماه اول سندروم داون من های ریسکه وازهر۲۰۶نفرزده یک نفر به نظر شما بایدحتما سل فری انجام بدم یا توغربالگری دوم مشخص میشه بازم؟

  پاسخ
 • سلام قرص تیروئید در جواب آزمایش سل فری تأثیر می‌گذاره

  پاسخ
 • سلام من ازمایش سلفری انجام دادم به من گفتن بچه ات پسره ولی انومالی رفتم گفتن دختر یعنی ازمایش سلفری اشتباه شده

  پاسخ
 • سلام من تاحالا هیچکدومو انجام ندادم هفته ده بارداریم بنظرتون اول غربالگری رو انجام بدم یا یه راست سلفری ؟؟؟

  پاسخ
  • پشتیبان اول ساواژنوم
   27 بهمن 1400 15:08

   با سلام. ابتدا غربالگری و در صورت لزوم بعد سل فری

   پاسخ
 • سلام عدد ریسک سندروم داون من در ازمایش غربالگری ۱به ۱۶۲ هست
  ازمایش سافری بهتره یا ازمایش امینو سنتز؟؟

  پاسخ
 • سلام
  من آزمایش سل فری انجام دادم و نتیجه Chromosome 21= 10.36 است
  ممکنه بفرمایید نتیجه نگران کننده است؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  ایا برای انجام تست سلفری دستور پزشک حتما نیاز هست؟
  چند درصد جنسیت جنین درست تشخیص داده میشه؟

  پاسخ
  • پشتیبان اول ساواژنوم
   13 دی 1400 11:52

   با سلام. بله باید دستور پزشک داشته باشید. اختصاصیت تشخیص جنسیت جنین بیش از 97% است.

   پاسخ
 • مهناز
  11 دی 1400 22:04

  من هفته ۶ بارداری کرونا گرفتم میخواستم بدونم گویید روی جنین مشکلی نداره؟از همه پرسیدم گفتن آزمایش سل فری انجام بده الان ۱۰ هفته هستم بنظرتون چکارکنم؟؟خیای استرس دارم

  پاسخ
  • پشتیبان اول ساواژنوم
   12 دی 1400 12:55

   با سلام. آیا پزشک برای شما نسخه انجام تست سل فری را نوشته است؟ در این صورت تست را می توانید در مرکز ساواژنوم انجام دهید.

   پاسخ
 • در مازندران کدام آزمایشگاه هست که این تست رو انجام میده ؟؟ ایا اطلاعاتی دارید؟

  پاسخ
  • پشتیبان اول ساواژنوم
   5 دی 1400 13:46

   با سلام. خیر اما خدمات ما برای سرتاسر ایران است و امکان نمونه گیری و ارسال آن به تهران برای مرکز ساواژنوم از شهری که شما باشین امکان پذیر است.

   پاسخ
  • سلام من بارداری قبلیم بدلیل هیدروسفالی و خونریزی مغزی جنین تو سی ودو هفته بچمو از دست دادم و تا قبل اون هیچ مشکلی نداشت الان باردارم دکتر برام سلفری نوشته لازمه انجامش و اینکه اگ مشکلی خدایی نکرده مثه قبلی باشه میکه از الان؟

   پاسخ
   • پشتیبان اول ساواژنوم
    12 دی 1400 13:00

    با سلام. اگر پزشک تست سل فری را برای شما تجویز کرده اند پیش از بالا رفتن سن بارداری برای انجام آن اقدام کنید. برای اطمینان خاطر و دریافت جواب سوالات خودتون بهتر است با یک پزشک متخصص ژنتیک مشاوره بارداری بگیرین.

    پاسخ
 • سلام خسته نباشید ببخشید من ماه 18 بارداری هستم رفتم سونو انومالی دکتر گفته دوتا کیست توی سر بچه هسته باید برم سل فری نمیدونم برای چی میشه راهنماییم کنین ممنون.

  پاسخ
  • با سلام. با توجه به مارکرهای ایجاد کننده خطر در جنین (مانند وجود کیست در سر جنین) که در سونوگرافی شما دیده شده است باید در اسرع وقت برای انجام تست سل فری یا همان NIPT مراجعه کنید تا در صورت های ریسک بودن سایر تست ها سریعا بر روی جنین شما انجام گردد. این تست با استفاده از خون مادر است و خطر سقط ندارد. بیماری های کروموزومی شایع (مرتبط با کروموزوم های 13 و 18 و 21 و X و Y) را بررسی می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و نوبت دهی فوری می تونین با کلینیک ساواژنوم تماس بگیرین.

   پاسخ
  • ناشناس
   21 تیر 1401 11:35

   سلام من آزمایش niptرو انجام دادم وخدا رو شکر مشکلی نداشته و بچه سالم بوده .یه آزمایش غربالگری دیگه هم تو هفته ۱۸ هست آیا لازمه که اونم انجام بدم دکتر خودم گفت لارم نیست البته سونو غربالگری هفته ۱۸درو انجام دادم که باز خدا رو شکر مشکلی نداشته

   پاسخ
  • ناشناس
   30 تیر 1402 17:23

   سلام بچه منم همینو داره
   مشکل داشتن بچه شما؟

   پاسخ
 • آزمایش سلفری ?

  پاسخ
 • سلام. من ۱۸ هفته و دو روز هستم. بخاطر اینکه یکی از شریان های بند ناف جنین نازک است و در اکو هم سوراخ بطن نشان داده برام آزمایش آمنیو سنتز نوشتند. می توانم بجای آمنیوسنتز از آزمایش ساغری استفاده کنم؟؟

  پاسخ
 • من ميتونم عكس ازمايش ان تي رو بفرستم براتون؟
  دكترم پيشنهاد سل فري دادن ولي فكر نميكنم مشكلي داشته باشه

  پاسخ
  • با سلام. با جواب آزمایشات خود برای دریافت مشاوره ژنتیک از پزشک متخصص می توانید به کلینیک ساواژنوم مراجعه کنید.

   پاسخ
   • سلام آزمایش‌ سل فری جنسیت هم مشخص میکنه لطفا جواب بدید چند هفته باشی نشون میده

    پاسخ
    • با سلام. بله جنسیت هم مشخص می گردد. از حدود هفته 11 می توانید تست سل فری را انجام دهید.

     پاسخ
     • سلام
      من هفته ۱۴ هستم ان تی من ۱.۵ بوده ولی آزمایش خونی که تو غربالگری دادم ریسک متوسط بوده دکتر برام سل فری نوشته آیا با ان تی ۱.۵ و سن ۳۱ سال نیاز دارم؟؟
      لطفا جواب بدین واقعا خیلی ترسیدم

     • پشتیبان اول ساواژنوم
      5 دی 1400 13:43

      با سلام. اگر پزشک شما دستور انجام سل فری داده اند و با توجه به مواردی که ذکر کردید، بهتر است در صورت تصمیم به انجام تست سل فری تا بالا نرفتن سن بارداری آزمایش را انجام دهید.

 • سلام و وقت بخیر
  آیا میشه بعد از هفته ۱۵ سل فری رو انجام داد و به نتیجش برای بررسی اختلالات کروموزومی همچون سندروم داون اعتماد کرد یا زمان انجام آن گذشته و باید زودتر انجام میشد؟؟؟

  پاسخ
  • پشتیبان اول ساواژنوم
   10 بهمن 1400 17:21

   با سلام. در این رابطه با پزشکتون باید صحبت کنید.

   پاسخ
 • سلام روزتون بخیر
  با انجام این تست نیاز به غربالگریها نیست؟
  میشه تو دوران پاندمی فقط این آزمایش و انجام داد.. برای اینکه کمتر در معرض ابتلا قرار بگیریم؟

  پاسخ
 • سلام روزتون بخیر..آیا باانجام این تست نیازی به غربالگری ها نیست؟ چون با توجه به پاندمی کرونا و مراکز شلوغ واقعا ریسک کرونا بالاست… ترجیحا این و انجام بدم

  پاسخ
  • سلام سونو ان تی من زده بوده 2/4آیا لازمه سل فری انجام بدم

   پاسخ
   • پشتیبان اول ساواژنوم
    20 اردیبهشت 1401 12:58

    با سلام. برای انجام تست NIPT یا همان سل فری نتیجه غربالگری بیوسیمیایی اول رو هم لازم داریم علاوه بر ان تی و برای انجام باید نسخه پزشک داشته باشین یا از طرف ما ویزیت بشین تا براتون آقای دکتر تجویز کنن. برای اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت آنلاین، تلفنی یا حضوری با ما در تماس باشین.
    تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
    تلفن واتساپ: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

    پاسخ
 • سلام
  من تا 10 روز قبل از بارداری قرص “فیناستراید1” برای جلوگیری از ریزش مو مصرف میکردم
  دکتر گفت که چون قبل از 3 ماه این قرص رو قطع نکردم ممکنه بچه اگه پسر بشه دچار اختلالاتی در دستگاه تناسلیش بشه
  میخواستم بدونم این آزمایش میتونه تشخیص بده که مشگلی وجود داره یا خیر؟؟؟
  و تفاوت این آزمایش با اون آزمایش غلبالگری ارزونتره رو بدونم در این مورد خاص

  پاسخ
  • سلام
   خیر

   پاسخ
   • فاطمه عزیزخانی
    4 آبان 1401 23:08

    سلام من انومالی۱۸هفته روانجام دادم توانومالی زده یه کیست9mmدریک سمت جنین وجودداره ولی بقیه آزمایش وسنوهام سالم بودن دکترم گفتش بهتره آزمایشnipt روانجام بدم ولی۹۰درصدمشکل نداره میشه راهنماییم کنین خیلی استرس دارم درحالی که یه بچه سالم دارم که ۵سالشه واصلاهیچ مشکلی نداره خداروشکر..وممنون میشم هزینه این آزمایش روبگین؟

    پاسخ
    • ادمین ساواژنوم
     7 آبان 1401 16:48

     با سلام. اگر پزشک شما پیشنهاد سل فری داده اند پس بهتر است که انجام دهید. در صورت تمایل می تونین با متخصص ژنتیک نیز مشورت کنین.
     برای اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت آنلاین، تلفنی یا حضوری با ما در تماس باشین.
     تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
     تلفن واتساپ و بوتیم: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

     پاسخ
 • سلام خانم بنده هفته سیزدهم بارداری هست جواب تست ان تی اومده مقدار ان تی ۲/۴هست و گفتن مشکوکه باید آزمایش سل فری انجام بشه.با توجه به وقتی که از پزشک گرفتیم و انجام آزمایش شاید به هفته پانزدهم برسه.میخوام بدونم این آزمایش تا چه هفته ای قابل انجامه آیا دیر شده؟

  پاسخ
  • سلام من امروز سونو ان تی ۲/۶زده برام خیلی نگرانم فردا میرم برا سلفری شما چیکار کردید جنینتون انشالله سالمه؟

   پاسخ
 • سلام
  هزینه الان تست سل فری دی آن ای چقدر است والان آیا بیمه های تکمیلی قبول میکنند یا نه؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر همسر من ۳۶ ساله هستن و در خانوادهامون هیچ موردی نداشتیم و ازدواج فامیلی هم نیست با این تفاسیر کدوم آزمایش رو باید انجام بدیم cell free یا ppap؟

  پاسخ
  • پشتیبان اول ساواژنوم
   18 اسفند 1400 14:46

   با سلام. این آزمایشات ارتباطی با ازدواج فامیلی ندارن و آزمایشات خانم باردار هستن. هر کدام را که پزشک تشخیص بدن باید انجام بدین.

   پاسخ
  • سلام من آزمایش سل فری را انجام دادم ولی داروهای هپارین و آسپرین که مصرف میکنم را قطع نکرده بودم یعنی اطلاع نداشتم حالا آزمایشگاه میگه که دی ان ا مشخص نشده وباید مجدد آزمایش بدم یعتی اگر اینبار داروها رابطه کنم سل فری جوابگو هست دی ان ا مشخص میشود

   پاسخ
 • سلام این آزمایش در ایران انجام میشه یا به خارج از کشور ارسال میشه؟من شنیدم به هند ارسال میشه درسته؟؟

  پاسخ
 • درود وقت شما بخیر . میخواستم ببینم تست ان تی رو میشه بعد از آزمایش سل فری انجام داد؟و دکتر من گفته در 10 هفته و 2 روز سل فری رو انجام بدم

  پاسخ
  • پشتیبان اول ساواژنوم
   18 اسفند 1400 17:02

   با سلام. خیر به طور معمول اما اگر پزشک تجویز کرده اند موردی ندارد.

   پاسخ
  • سلام من ازمایش سلفری انجام دادم به من گفتن بچه ات پسره ولی انومالی رفتم گفتن دختر یعنی ازمایش سلفری اشتباه شده

   پاسخ
   • پشتیبان اول ساواژنوم
    28 فروردین 1401 19:15

    با سلام. دقت تست سل فری در تشخیص جنسیت در حدود ۹۷٪ است و در تشخیص اختلالات کروموزومی ۹۹٪ است. نگران اشتباه بودن تست برای اختلالات نباشید.

    پاسخ
   • سلام
    ببخشيد دوباره سنو ندادي ببيني كدومش درسته
    منم سلفري دادم نكرانم اشتباه باشه

    پاسخ
   • سلام خسته نباشید ببخشیداخر سونو جنسیت رو درست زده بود یا آزمایش؟

    پاسخ
    • سلام من الان آزمایش سلفری رو فردا باس انجام بدم ولی نمیدونم اگه جوابش مثبت بشه باید سقط کنم؟

     پاسخ
   • سلام من آسپرین و داروی کم کاری تیرویید مصرف میکنم
    الان باید آزمایش سلفری انجام بدم
    آیا این داروها تداخل ایجاد میکنن

    پاسخ
    • ادمین ساواژنوم
     8 اسفند 1401 19:15

     با سلام. با شماره های کلینیک تماس بگیرین تا اطلاعات را در اختیار شما قرار دهند.
     تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
     تلفن واتساپ و بوتیم: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

     پاسخ
 • سلام من سل فریم مثبت شده فرستادنم آمینوسنتز شدم،الان یعنی صدرصد بچه سندرمیه؟،خیلی نگرانم بخدا این خبر بدترین خبر زندگیم بود،یعنی ۹۹درصد بچه سندرم داره؟

  پاسخ
  • سلام شما انجام دادی امنیوسنتز رو منجر ب سقط و پارگی کیسه اب نشد؟؟؟؟ چی شد نتیجش؟؟؟؟

   پاسخ
 • آزیتا
  9 دی 1399 12:19

  سلام من هفته ۱۱ بارداری هستم دارم برام سونوگرافی و دو تا آزمایش غربالگری نوشت که گفتن از این غربالگری یکی هزینه کمتر یکی بیشتر من نمیدونم کدوم رو انجام بدم آیا با توجه به سابقه خانوادگی باید آزمایش رو انجام داد؟

  پاسخ
  • سلام سابقه خانوادگی شما چیست؟

   پاسخ
  • ببخشید دوستان هزینه این آزمایش چقدره؟ و تو تهران کجا بهتر انجام میده

   پاسخ
   • سلام میخواستم بدونم اگر من آزمایش سل فری رو انجام بدهم آیا نیازی به انجام آزمایش غربالگری ۳ ماهه اول هم دارم یا نه ازمایش سل فری شامل آزمایش سه ماهه اول هم‌می‌شود

    پاسخ
    • پشتیبان اول ساواژنوم
     29 اردیبهشت 1401 11:28

     با سلام. بله اگر تست سل فری را انجام می دهید باید غربالگری های ۳ ماهه اول را هم انجام دهید. در مجموعه ما تست سل فری انجام می شود.
     برای اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت آنلاین، تلفنی یا حضوری با ما در تماس باشین.
     تلفن های کلینیک: ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱ و ۸۸۶۶۲۸۲۰-۰۲۱
     تلفن واتساپ: ۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

     پاسخ
 • این تست چند درصد جنسیت جنین رو مشخص میکنه ؟
  و اینکه در هفته چندم بارداری امکان انجام این تست وجود داره ؟

  پاسخ
 • متشکرم از توضیحات خوبتون
  فقط من یه سوال داشتم اگر این تست رو انجام بدم دیگه احتیاجی به آمینوسنتز نیست؟

  پاسخ
  • سلام چرا بسته به جواب امکانش هست ولی مواردی که نیازی نیست که آمنیوسنتز بشن دقیقا مشخص میشه و جلوی سقط ناشی از آمنیوسنتز گرفته میشه. برای مشاوره ژنتیک تماس بگیرید.موفق باشید.

   پاسخ
   • سلام خسته نباشید من ۱۹ هفته باردار هستم عدد آن تی در غربالگری دومم ۴.۵ بوده بهم گفتن تیغه بینی جنین کوچیکه وباید آزمایش سل فری انجام بدم میخواستم بدونم با این عدد لازم هست آزمایش بدم

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید