Search
Close this search box.
نوتریژنومیکس چیست؟

نوتریژنومیکس چیست؟

نوتریژنومیکس را به زبان ساده می توان اینطور بیان کرد که علم مطالعه نحوه ارتباط ژنوم ما با غذاهایی است که می خوریم، و اینکه این دو چگونه باهم کار می کنند تا ما را سالم تر یا بیمارتر کنند.

تفاوت نوتریژنومیک و نوتریژنتیک؟

نوتریژنومیک (Nutrigenomics) شاخه ای از علم ژنتیک تغذیه ای است که نحوه اثر تغذیه روی ژن های ما را بررسی می کند. در واقع در این مطالعات اثر یک غذای خاص یا یک رژیم معین را روی سلامت افراد (چه مثبت و چه منفی)، براساس تغییر ژن هایشان، بررسی می کنند. درواقع با این شاخه از علم می توان به این نتیجه رسید که براساس پروفایل ژنتیکی هر فرد، چه رژیم غذایی برای او مناسب است. اما نوتریژنتیک (Nutrigenetics) با نوتریژنومیک متفاوت است، هدف نوتریژنتیک این است که بدن یک فرد، براساس واریانت های ژنتیکی مختص به خودش، چگونه به غذایی که می خورد پاسخ می دهد. بدن افراد مختلف یک پاسخ یکسان را به یک غذای خاص نشان نمی دهند، که دلیل این امر این است که تفاوت های موجود در DNA افراد مختلف، باعث می شود که جذب، انتقال و متابولیسم از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

در نهایت می توان به طور خلاصه گفت که، نوتریژنومیک نشان دهنده چگونگی اثر تغذیه روی ژنوم، و نوتریژنتیک نشان دهنده این است که ژن های ما تعیین می کنند که بدنمان در برابر غذایی که میخوریم چگونه پاسخ دهد.

تفاوت میان نوتریژنومیک و نوتریژنتیک

با این اوصاف یک تست ژنتیکی می تواند شما را نسبت به غذاهایی که باید و نباید بخورید مطلع کند.

نوتریژنومیکس و تغییرات در زندگی انسانها

دانستن ژنوتایپ (پروفایل ژنتیکی) شما می تواند برای سلامت شما چندین مزیت داشته باشد. نوتریژنتیک می تواند به متخصصان بهداشتی، مانند متخصصان تغذیه و یا پزشکان، کمک کند تا برنامه های غذایی شخصی و توصیه های بهداشتی را بر اساس آرایش ژنتیکی شما ارائه دهند. این بر اساس اطلاعاتی است که در مورد ژن های شما دارند و اینکه چگونه بدن شما به مواد مغذی مختلف در رژیم غذایی واکنش نشان دهد.

نوتریژنومیکس به کمک طراحی رژیم غذایی کاملا برازنده و متناسب با بدن شما آمده است. نوتریژنومیکس علم وهنر تنظیم آهنگ بدن شما بر اساس نت های نهفته در ژنهایتان می باشد.

  • آیا دیده اید که افراد با رعایت دقیق رژیم غذایی، باز هم تغییر محسوسی در BMI خود نمی بینند؟
  • آیا دیده اید که افراد با وفاداری به رژیمی که متخصص تغذیه داده است، عوارضی مانند ریزش مو داشته اند؟
  • آیا از انجام مرتب رژیم های مختلف و شکست در آنها دچار یاس و نا امیدی شده اید؟
  • آیا از اینکه دوستتان در رعایت رژیم بسیار موفق بوده است ولی شما با تلاش بسیار نتوانسته اید وزن کم کنید عصبانی هستید؟

با نوتریژنومیکس بیشتر آشنا شوید

نوتریژنومیکس علمی مدرن است که از تکنولوژی جدید ژنتیک برای مطالعه ارتباط بین ژن ها، تغذیه و سلامتی استفاده می کند. مدت هاست مشخص شده که بدن افراد مختلف نسبت به یک غذای واحد، واکنش های متفاوتی نشان می دهند. به عنوان مثال افرادی که عدم تحمل لاکتوز دارند، بعد از مصرف شیر دچار مشکلات گوارشی می شوند در حالیکه بقیه افراد بدون هیچ مشکلی می توانند شیر بنوشند. نوتریژنومیکس به ما این اجازه را می دهد که ما متوجه چگونگی تاثیر ژنهایمان بر واکنش بدن نسبت به غذاها، نوشیدنی ها و مکمل هایی که مصرف میکنیم، شویم.

از نظر نوتریژنومیکس، هیچ رژیم غذایی یکسانی وجود ندارد که بتواند برای همه یکسان باشد و همه را سالم نگه دارد.

در طی دهه های گذشته رژیم های غذایی بر مبنای افزایش پروتئین، محدود کردن چربی و کاهش کالری بود که احتمال موفق نشدن و به نتیجه نرسیدن در اینگونه رژیم ها بسیار زیاد بود. محققان به بررسی علت های ناموفق بودن افراد در رژیم های مختلف غذایی پرداختند و به این نتیجه رسیدند که : هیچ یک از این برنامه های غذایی بر اساس خصوصیات ژنتیکی افراد طراحی نشده بود.

تمرکز اصلی در هر رژیم غذایی جهت کاهش وزن، کاهش کالری دریافتی فرد است. در حالی که تحقیقات اخیر نشان می دهند که یکی از دلایل ناموفق بودن در رژیم غذایی این است که به طرز شگفت انگیزی غذاهای یکسان می توانند روی افراد مختلف تاثیرات متفاوت داشته باشند.

یک غذای یکسان می تواند در یک فرد کالری بیشتری تولید کند و در فرد دیگری کالری کمتر!

و یا تاثیر متفاوت روی سطوح گلوکز خون داشته باشد. بنابراین طراحی یک رژیم واحد که برای همه کاربرد داشته باشد، کار دشواری است. به همین دلیل است که محققین به نوتریژنومیکس یا رژیم غذایی طراحی شده مخصوص هر فرد روی آورده اند.

چرا انجام تست ژنتیکی به شما پیشنهاد می شود؟ نتایج این تست چه مزایایی برای شما دارد؟

کلینیک ساواژنوم با طراحی بهترین برنامه غذایی مخصوص هر فرد بر مبنای اطلاعات ژنتیکی جامع و قابل اعتماد، افراد را برای داشتن زندگی به سبک سالم و بهبود سلامتی سوق می دهد. با توجه به اینکه رژیم غذایی شما دقیقا بر اساس پروفایل ژنتیکی تان تنظیم می شود، بدون نگرانی از مضرات رژیم های معمول مانند ریزش مو و افتادگی پوست در اثر کمبود مواد مغذی، شما می توانید به وزن ایده آل خود دست یابید.

از مزایای این تست ژنتیک این است که شما فقط یک بار آنرا در طول عمر خود انجام می دهید و به اطلاعات ارزشمندی درباره بدن خود دست می یابید، مانند:

چگونگی کنترل وزن و اشتها، متابولیسم مواد غذایی، عدم تحمل و حساسیت غذایی، عادات غذایی و … به عنوان مثال بعضی افراد متابولیسم کربوهیدرات ها در بدن آنها بهتر از بقیه صورت می گیرد، درحالیکه گروه دیگر باید کربوهیدرات مصرفی خود را محدود کنند. و یا متابولیسم برخی افراد بالاتر از بقیه است و می توانند کالری بیشتری هم مصرف نمایند.

ژنوم + نونریشن

آیا نتیجه تست ژنتیکی می تواند بد باشد؟

تست ژنتیکی ما بر اساس آنالیز DNA  برای دستیابی به تاثیر تفاوت ژنتیکی افراد بر واکنش بدن به غذاها و نوشیدنی هایی که مصرف می کنیم، می باشد. این تست هیچ بیماری را تشخیص نمی دهد. بلکه شما را برای پیشگیری از بیماری ها توانمند می سازد.

با انجام این تست از چه بیماری هایی می توان پیشگیری کرد؟

خوردن مواد مغذی مناسب و اجتناب از غذاهایی که به طور بالقوه سبب آسیب رساندن شما می شوند، سلامت کلی شما را به همراه خواهد داشت. یکی از زمینه های اصلی سلامتی که نوتریژنومیکس می تواند به آن کمک کند حفظ وزن سالم بدن است، زیرا مطالعات نشان می دهد که برخی افراد به طور ژنتیکی به چاقی مبتلا هستند. این افراد به دنبال برنامه غذایی مناسب ژنوم خود می تواند خطر ابتلا به اضافه وزن را کاهش دهد. و این امر نیز به نوبه خود خطر ابتلا به دیابت، سکته مغزی و بیماری های قلبی را کاهش می دهد. همچنین فردی که وزن سالم خود را حفظ می کند، کمتر از مشکلات مفاصل رنج می برد و نیز سطوح انرژی بالایی دارد.

تا چه زمانی باید توصیه های مبتنی بر نتیجه این تست را پیروی کرد؟

نتیجه تست شما برای یک رژیم کوتاه مدت نیست. اطلاعات موجود در ریپورت شما در کنار برنامه غذایی طراحی شده بر اساس نیازهای فرد، رهنمون شما برای داشتن زندگی سالم برای همه عمر می باشد.

5 واقعیت در باره نوتریژنومیکس

  1. نوتریژنومیکس روشی کاملا سیستمی است
  2. استفاده از ابزارهای مختلف برای شناسایی خطر و احتمال ابتلا به بیماری ها، مانند: ثبت رژیم غذایی، نشانگرهای زیستی برای درک پاسخ بدن به غذای مصرفی، تست ژنتیک، داده های بالینی مانند سن، وزن و BMI.
  3. روش های نوتریژنومیکس برای طیف وسعی از شرایط استفاده می شود، مثلا: خطر ابتلا به سندرم های متابولیک که مبتنی بر ژنتیک و رژیم غذایی هستند. پیوند بین میکروبیوم روده، چاقی و سلامت روان. همبستگی بین مصرف مواد غذایی خاص و بیماری، مانند قهوه و بی نظمی قلب.
  4. نوتریژنومیکس را می توان برای مداخلات مختص هر شخص به کار برد.
  5. و اینکه تازه اول راه است و با این علم می توان اطلاعات بیشتری از بدنمان را بدست آوریم و از آن برای سلامتی استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه

ساوا مگ

مجله تخصصی ژنتیک

امتیاز نوشته 5 با 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه

اشتراگ گذاری این خبر:

آخرین مقالات: