سیگار کشیدن یا ویپینگ؟ آسیب DNA ممکن است یکسان باشد

پنجشنبه، 16 فوریه 2023 (اخبار هلث دی) – یک مطالعه جدید مبتنی بر شواهد قبلی است که نشان می‌دهد استفاده از ویپ سالم‌تر از سیگار کشیدن نیست.

در تجزیه و تحلیل سلول‌های اپیتلیال گرفته شده از دهان افراد سیگاری، کسانی که از ویپ استفاده می کنند و افرادی که هرگز سیگار نکشیده‌اند، دریافتند که ویپرها و سیگاری‌ها بیش از دوبرابر میزان آسیب DNA در افراد غیر مصرف‌کننده دارند. کسانی که بیشتر سیگار می‌کشیدند یا از ویپ استفده می کردند، آسیب DNA بسیار بیشتری داشتند.

سلول های اپیتلیال به صورت لایه داخل دهان را می پوشانند. آسیب DNA یک تغییر اولیه است که با افزایش خطر ابتلا به سرطان و بیماری های التهابی مرتبط است. احمد بسارتی نیا، محقق ارشد در دانشکده پزشکی کک در لس آنجلس در رابطه با این مطالعه گفت: برای اولین بار، ما نشان دادیم که هر چه افراد مدت بیشتری از سیگارهای الکترونیکی استفاده کنند و آسیب DNA بیشتری در سلول های اپیتلیال دهان آن ها رخ می دهد. این الگوی مشابه در افراد سیگاری نیز وجود داشت.

 

در این مطالعه، محققان 72 بزرگسال سالم را که مورد مصاحبه قرار گرفتند و تحت آزمایش بیوشیمیایی قرار گرفتند، انتخاب کردند. شرکت کنندگان در مطالعه به سه گروه تقسیم شدند: ویپرهایی که هرگز سیگار نکشیده بودند. سیگاری هایی که هرگز ویپ نکرده بودند. و افرادی که سابقه سیگار کشیدن یا مصرف سیگار ندارند. محققان همچنین داده هایی را در مورد تعداد دفعات و مدت زمانی که شرکت کنندگان سیگار می کشیدند یا سیگار می کشیدند جمع آوری کردند. آنها از ویپرها پرسیدند که از چه دستگاه ها و طعم هایی استفاده می کنند. سپس محققان نمونه‌ای از سلول‌های اپیتلیال را از دهان هر شرکت‌کننده جمع‌آوری کردند و از نظر آسیب به ژن‌های خاصی که نشان‌دهنده حمله به ژنوم هستند، آزمایش کردند.

نوشته مرتبط:
میمون برهنه: علم نشان می دهد که چگونه انسان ها موهای بدن خود را از دست دادند

حدود 10 درصد از نوجوانان ایالات متحده و بیش از 3 درصد از بزرگسالان به طور منظم از سیگارهای الکترونیکی استفاده می کنند. مطالعه ویپرها دشوار است زیرا بسیاری از آن ها سابقه مصرف سیگار یا مصرف همزمان هر دو را دارند. بسارتی نیا گفت: «ما مطالعه خود را به گونه‌ای طراحی کردیم که تأثیرات سیگار الکترونیکی  را در مصرف‌کنندگان سیگار الکترونیکی که نه سیگار می‌کشیدند و نه هر دو را مصرف می‌کردند، بررسی کنیم.

تیم تحقیقاتی اکنون قصد دارد یافته‌ها را در گروه بزرگ‌تری از شرکت‌کنندگان تکرار کند و سایر اثرات بیولوژیکی ناشی از آسیب DNA را که حتی بیشتر با شروع بیماری مزمن مرتبط است، مورد مطالعه قرار دهد.

این یافته ها در 14 فوریه در مجله Nicotine & Tobacco Research منتشر شد. این مطالعه توسط مؤسسه ملی سرطان ایالات متحده، مؤسسه ملی تحقیقات دندانپزشکی و جمجمه صورت و برنامه تحقیقاتی بیماری های مرتبط با دخانیات دانشگاه کالیفرنیا پشتیبانی شد.

منبع: دانشکده پزشکی کک USC، انتشار خبری، 13 فوریه 2023

۱      ۲      ۳      ۴      ۵  ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‎ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‎ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‎ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‎ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‎ ‌ ‌ ‌ ‌ 

برای دریافت نوبت مشاوره ژنتیک میتوانید فرم زیر را پر کنید

پرسش و پاسخ رایگان انتهای صفحه
نوشتهٔ بعدی
بیماری های ژنتیکی پوست
نوشتهٔ پیشین
قهوه سیاه و شکلات تلخ را دوست دارید؟ این ممکن است در DNA شما باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید