Search
Close this search box.
دانشمندان ژن های مرتبط با قد را تشخیص دادند!

دانشمندان ژن های مرتبط با قد را تشخیص دادند!

پنجشنبه، 13 اکتبر 2022 (HalthDay News) – آیا قد کودک تنها تخمینی بر اساس میانگین قد والدین است؟ خیر!

اما در یک مطالعه استرالیایی که بیش از 5 میلیون نفر در آن شرکت داشتند، نشان داد که بیش از 12000 تغییر ژنتیکی بر قد انسان تأثیر می گذارد. لوئیک ینگو، محقق موسسه علوم زیستی مولکولی دانشگاه کوئینزلند، می‌گوید: ۸۰ درصد تفاوت‌های قد بین افراد توسط عوامل ژنتیکی تعیین می‌شود. او در یک بیانیه خبری دانشگاه توضیح داد:

12000 تغییر ژنتیکی که ما پیدا کردیم، 40 درصد از تفاوت های قد را توضیح می دهند، به این معنی که دری را برای استفاده از DNA برای پیش بینی قد با دقت بیشتری از همیشه باز کرده ایم.

حدود 600 محقق بر روی چیزی که به عنوان بزرگترین مطالعه انجمن گسترده ژنوم (GWAS) توصیف شد، کار کردند و داده های 5.4 میلیون نفر را تجزیه و تحلیل کردند.

ینگو افزود: در مطالعات کوچک‌تر، یافته‌ها در ژنوم پراکنده به نظر می‌رسید، اما حجم نمونه عظیم در این مطالعه به این معنی است که برای اولین بار، ما شاهد خوشه‌بندی تغییرات ژنتیکی مرتبط با قد، به‌ویژه در نزدیکی ژن‌های دخیل در اختلالات رشد اسکلتی هستیم. به گفته محققان، این تحقیق می تواند به تشخیص مشکلات بالقوه سلامت در کودکان کمک کند یا به پلیس کمک کند تا قد مظنون را از طریق DNA آن ها تخمین بزند.

ینگو گفت: «در حال حاضر، قد کودک به بهترین شکل با استفاده از میانگین قد دو والدین بیولوژیکی آن‌ها پیش‌بینی می‌شود، اما با استفاده از این داده‌های ژنومی، پزشکان اطفال می‌توانند تخمین بهتری از قد اطفال به دست آورند». در آینده نزدیک تحقیقات پزشکی بیشتری بر این أساس آغاز می‌ گردد و کمک می‌کند مشکلات احتمالی مرتبط با قد کودکان را زودتر تشخیص داده شود.

در این مطالعه بیش از 1 میلیون نفر غیر اروپایی تبار نیز شرکت کردند. به گفته ینگو، اگرچه این بیش از حد معمول برای یک تحقیق GWAS بود، اما مطالعه همچنان به سمت افراد اروپایی تبار که یک مشکل شناخته شده در تحقیقات است، متمایل بود. وی افزود: تعداد فزاینده ای از ابتکارات در سراسر جهان برای جمع آوری داده های ژنتیکی متنوع تر وجود دارد، زیرا گسترش مزایای مطالعات ژنتیکی برای همه جمعیت ها ضروری است.

به گفته تیم تحقیقاتی، این مطالعه می تواند منجر به تحقیق در مورد سایر صفات و بیماری های کنترل شده توسط ژن ها نیز شود. در حال حاضر، این تیم قصد دارد برای شناسایی عوامل ژنتیکی باقیمانده برای قد نیز کار کند. پیدا کردن این عوامل دیگر سخت‌تر خواهد بود، زیرا هر کدام تأثیر کمتری دارند و ممکن است حداقل به ۲۰ میلیون نمونه برای تکمیل این کار سخت نیاز داشته باشیم.

منبع خبر
این یافته ها به صورت آنلاین در 12 اکتبر در مجله Nature منتشر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه

ساوا مگ

مجله تخصصی ژنتیک

امتیاز نوشته 5 با 2 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه

اشتراگ گذاری این خبر:

آخرین مقالات: