Search
Close this search box.
گروه خونی شما ممکن است شانس ابتلا به برخی از اختلالات را افزایش دهد!

گروه خونی شما ممکن است شانس ابتلا به برخی از اختلالات را افزایش دهد!

یک مطالعه جدید نشان می دهد که برخی از گروه های خونی ممکن است خطر ابتلا به مشکلات مختلف سلامتی را افزایش دهند.

به گفته نویسندگان این مطالعه که در 27 آوریل در مجله eLife منتشر شد، این تحقیق برخی از یافته های قبلی پزشکان را تأیید می کند و پیوندهای جدیدی بین گروه های خونی افراد و ابتلا به برخی بیماری ها را نشان می دهد.

دکتر داهلن از دانشگاه کارولینسکا در استکهلم می گوید: «هنوز اطلاعات بسیار کمی در مورد این که آیا افراد دارای گروه خونی RhD مثبت یا RhD منفی ممکن است در معرض خطر بیماری های خاص باشند وجود دارد. البته تاکنون مشخص شده که ابتلا به تعدادی از بیماری های تحت تاثیر گروه خونی ما قرار می گیرند.  یا تعداد بیماری های دیگری که ممکن است تحت تأثیر گروه یا گروه خونی قرار گیرند، وجود دارد.

 

برای کمک به حل این معما، محققان ارتباط بین گروه های خون و نوع RhD خون انسان ها را با بیش از 1000 بیماری را مورد بررسی قرار دادند. (شخصی که RhD مثبت دارد پروتئینی به نام آنتی ژن D روی گلبول های قرمز خون خود دارد؛ RhD منفی به معنای عدم وجود پروتئین است).

 

تجزیه و تحلیل اطلاعات به دست آمده از بیش از 5 میلیون نفر در سوئد، 49 بیماری مرتبط با گروه‌های خونی و یک بیماری مرتبط با گروه RhD را شناسایی کرد.

یافته ها نشان داد که احتمال لخته شدن خون در افراد دارای گروه خونی A بیشتر است. آن هایی که گروه خونی O داشتند بیشتر احتمال داشت که دچار اختلال خونریزی شوند. به علاوه زنان با گروه خونی O بیشتر احتمال دارد به فشار خون بالا ناشی از بارداری مبتلا شوند.

محققان همچنین ارتباط جدیدی بین گروه خونی B و کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه پیدا کردند و خاطرنشان کردند که زنانی که RhD مثبت هستند نیز بیشتر در معرض ابتلا به فشار خون ناشی از بارداری هستند.

به گفته نویسندگان مطالعه، برای تایید این یافته ها و برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارتباط بین گروه خونی و خطرات بیماری، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

دکتر گوستاف ادگرن استادیار اپیدمیولوژی در موسسه کارولینسکا، گفت: یافته‌های ما روابط جدید و جالبی را بین بیماری هایی مانند سنگ کلیه و فشار خون ناشی از بارداری و گروه خونی یا گروه نشان می‌دهد.

ادگرن در یک نشریه خبری اضافه کرد: این نتایج مفید زمینه را برای مطالعات آینده برای شناسایی مکانیسم‌های توسعه بیماری یا بررسی روش‌های جدید برای شناسایی و درمان افراد مبتلا به شرایط خاص فراهم می‌کنند.

 

امتیاز نوشته 5 با 2 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه

اشتراگ گذاری این خبر:

آخرین مقالات: