|

Search
Close this search box.

آزمایشNIPT (سل فری)

dna representation collage 2 copy

تست NIPT یا نیفتی (Noninvasive prenatal testing)، که با نام دیگر سل ‌فری (cell free DNA) هم شناخته می‌شود، یکی از آزمایشات غربالگری در دوران بارداری است. در این آزمایش خون، بخش‌هایی از DNA جنین که از جفت وارد گردش خون مادر شده، بررسی می‌شود. این آزمایش نوعی آزمایش غربالگری است و نتیجه آن جنبه تشخیصی ندارد و فقط احتمال بروز اختلالات ژنتیکی را به ماما یا پزشک شما نشان می‌دهد تا در صورت نیاز، آزمایشات مداخله‌ای دیگری انجام شود. این آزمایش از هفته ۱۰ بارداری به بعد در مدت زمان 5 تا 10 روز انجام می‌شود. این آزمایش همچنین برای تعیین جنسیت جنین نیز استفاده می‌شود. این تست برای تمام انواع و موارد بارداری مثل بارداری دوقلو، بارداری با تخمک اهدایی، لقاح خارج از رحم مثل IVF و IUI قابل انجام است.

سرطان بیماری ژنتیکی است. کلینیک ساواژنوم با بررسی بیش از ۱۰۰ ژن شناخته شده ، ۲۵ سرطان ارثی که خطر آنها می‌تواند به صورت نهفته در شما وجود داشته باشد خطرات ارثی سرطان را در شما بررسی می‌کند. سرطان پستان، کولون، پروستات، پوست و بسیاری از سرطان‌های دیگر ژنتیکی بوده و می‌توانند ارثی هم باشند. از نشانه‌های احتمالی خطر سرطان‌های ارثی وجود سرطان در سن پایین، سرطان‌های نادر، سرطان در بیشتر از دو عضو خانواده، و وجود سرطان‌های متفاوت در خانواده می‌باشد. هرچند، سرطان ممکن است بصورت ارثی و مخفیانه در خانواده شما وجود داشته باشد و تاکنون خود را نشان نداده باشد.

این آزمایش خون می‌تواند سندرم داون و چند عارضه‌ کروموزومی دیگر را از هفته 10 بارداری به بعد (با دقت بیش از 99.7%) از آن کشف کند. در واقع، آزمایش غربالگری NIPT برای بررسی سه اختلال شایع زیر کاربرد دارد:

✔️ سندرم داون یا تریزومی ۲۱

✔️ سندرم ادوارد یا تریزومی ۱۸

✔️ سندرم پاتو یا تریزومی ۱۳

همچنین جنسیت جنین (با دقت بیش از 97%) را می‌توان از طریق این تست خون غیرتهاجمی تشخیص داد.

رزرو نوبت

برای رزرو نوبت لطفا فرم روبرو را تکمیل کنید.

 

ساوامگ

 آخرین مقالات و اخبار تخصصی مرتبط با علم ژنتیک را در ساوامگ بخوانید.