معجزه سلول‌های بنیادی در جوان‌سازی پوست و درمان چین و چروک‌ها

استفاده از سلول‌های بنیادی بدون شک طبیعی‌ترین و به روزترین روشی است که برای درمان مشکلات پوستی می‌توانید به خود هدیه دهید!

با افزایش سن ایجاد چین و چروک در پوست امری اجتناب ناپذیر است. همه ما از دهه سی به بعد زندگی آهسته آهسته پیری پوست و چین و چروک را تجربه خواهیم کرد. اشتیاق همه ما به تجربه طولانی­تری از جوانی باعث شده روش­های درمانی متعددی تا کنون به منظور جوان­ سازی پوست یا درمان پیری زودرس پوست معرفی شوند که عمده این روش‌ها در اکثر کلینیک های پوست و مو در دسترس هستند. اما تکنیک جوان‌سازی پوست با کمک سلول­های بنیادی رویکرد جدیدی است که می­تواند یکی از موثرترین و کم عارضه ترین درمان­ها را با حفظ ظاهر طبیعی پوست به شما هدیه کند. اگر به دنبال تجربه ای متفاوت از جوان سازی پوست یا درمان پیری پوست هستید سلول‌های بنیادی بهترین پیشنهاد ما به شماست.

تکنیک جوان سازی پوست با کمک سلول‌های بنیادی رویکرد جدیدی است که می‌تواند یکی از موثرترین و کم عارضه ترین درمان‌ها را با حفظ ظاهر طبیعی پوست به شما هدیه کند.

یک خبر خوب!
درمان چین و چروک های پوستی ، درمان پیری پوست و نهایتا جوانسازی پوست با استفاده از سلول‌های بنیادی خدمت جدیدی است که در کلینیک ساواژنوم قابل ارائه است. با ما در تماس باشید!

چرا پوست دچار پیری می‌شود؟

پوست یک کودک را تصور کنید. نرم و لطیف و مستحکم است. این معجزه وجود کلاژن و الاستین است.  این دو پروتئین باعث جوانسازی پوست می‌شوند. کلاژن و الاستین در سنین کودکی در اوج تولید خود قرار دارند. کاهش تولید این دو ماده به صورت خلاصه همان فرایندی است که ما به عنوان پیری پوست تجربه می‌کنیم. تولید کلاژن و الاستین با افزایش سن به طور طبیعی کم می­شود و کم کم چین و چروک‌های پوستی روئیت خواهد شد. در واقع یکی از اصلی­ترین علت­های ایجاد چین و چروک در پوست کاهش تولید کلاژن است.

عوامل پیری پوست

عوامل پیری زودرس پوست

افزایش سن، رژیم غذایی نامناسب، برخی بیماری های خود ایمنی از جمله آرتریت روماتوئید و لوپوس میتواند باعث کاهش کلاژن سازی و نهایتا پیری پوست شود. از طرف دیگر سبک زندگی ناسالم، نداشتن خواب کافی و شرایط پرتنش می­تواند روند پیری پوست را سرعت ببخشد. اگر افزایش سن را کنار بگذاریم سایر علت­هایی که باعث کاهش کلاژن سازی و نهایتا پیری زودرس پوست می­شوند قابل کنترل­ هستند. مثلا معمولا افرادی که مستمر سیگار می­کشند کاهش تولید کلاژن ،خشکی پوست و نهایتا چین و چروک های زودتر از موعد را تجربه میکنند. مصرف مستمر نوشیدنی های الکلی همچنین تولید کلاژن را کند کرده و توانایی پوست برای ترمیم خود ضعیف میکند. غذاهای شیرین و فرآوری شده پروسه ای را در بدن فعال میکند که مانع از تعامل کامل و صحیح کلاژن با سلول­های پوست میشود. در نتیجه با پرهیز از مصرف سیگار و الکل،  مراقبت از رژیم غذایی و ورزش پروسه پیری پوست تا حدودی کند تر خواهد شد.

برای جوانسازی پوست یا درمان چین و چروک‌ها  ضروری است که ابتدا عوامل ریشه‌ای ایجاد کننده پیری پوست را بشناسیم و سپس در جهت ترمیم یا معکوس کردن طبیعی این پروسه حرکت کنیم. این دقیقا کاری است که تکنولوژی استفاده از سلول های بنیادی برای درمان چین و چروک های پوستی ارائه میکند.

روش­های متداول ترمیم و جوان­سازی پوست

درصد بسیار بالایی از جامعه در حیطه درمان مشکلات پوستی خود دغدغه دارند. جوانسازی پوست، درمان پیری پوست یا درمان چین و چروک های پوستی مسئله همیشگی خود ما یا حداقل یکی از اطرافیانمان است. جذاب و پر تقاضا بودن این حیطه باعث شده تحقیقات گسترده ای تا کنون در حوزه درمان پیری پوست و جوانسازی پوست انجام شود و محققین و افراد فعال در حوزه صنعت هر روز محصولات یا تکنیک های متنوعی را عرضه میکنند. در این میان درصد موفقیت، اثر بخش بودن، یا حتی طبیعی بودن درمان چین و چروک در محصولات و تکنیک های مختلف متغییر است. علاوه بر داروهایی که به منظور جوانسازی پوست یا درمان چین و چروک های پوستی تجویز میشود تکنیک های متعددی از جمله استفاده از بوتاکس یا ژل، تزریق چربی، مزوتراپی و لیف صورت، میکرونیدلینگ و… وجود دارند.

تماس با ساواژنوم

برای مشاوره ژنتیک با ما تماس بگیرید.

سلول­های بنیادی و درمان مشکلات پوستی و جوان سازی پوست

برای جوانسازی پوست یا درمان چین و چروک‌ها ضروری است که ابتدا عوامل ریشه‌ای ایجاد کننده پیری پوست را بشناسیم و سپس در جهت ترمیم یا معکوس کردن طبیعی این پروسه حرکت کنیم. این دقیقا کاری است که تکنولوژی استفاده از سلول­‌های بنیادی برای درمان چین و چروک‌های پوستی ارائه میکند.

سلول­های بنیادی حاوی آمینواسیدها و پپتیدهایی هستند که از ترکیبات موثر در جوان سازی پوست به شمار می آیند. در حقیقت مشتقات سلول­های بنیادی شبیه به بلوک‌های ساختمانی هستند که در جوان‌سازی سلول‌ و درمان چین و چروک­ها استفاده می­شوند.

طی چند سال اخیر انواع مختلفی از سلول‌های بنیادی از منابع گوناگون در محصولات مراقبت از پوست و مو به کار برده می­شود. سلول های بنیادی به طور طبیعی دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند و سلول­های پوست را تغذیه می کنند که باعث افزایش گردش سلولی و افزایش تولید کلاژن می شود .او می­گوید که این می­تواند منجر به خطوط و چین و چروک­های کمتر، بافت و رنگ پوست بهبود یافته و پوستی جوان­تر و زیباتر شود.

تقریبا میتوان گفت هیچ کدام از تکنیک های متداول جوانسازی پوست یا درمان پیری پوست راهکاری ریشه ای برای درمان پیری پوست یا درمان چین و چروک های پوستی ارائه نمی­کنند. جوانسازی پوست با کمک سلول­های بنیادی راهکاری است تا عملکرد سلول­های آسیب دیده پوست ترمیم و اصلاح شود.  

جوان‌سازی پوست و درمان پیری پوست از طریق تقویت ساخت کلاژن: سلول­های بنیادی یا مشتقات آن تولید کلاژن را تقویت می­کنند.

جوان‌سازی پوست و درمان پیری پوست از طریق اصلاح رگ زایی : سلول های بنیادی یا مشتقات آن شبکه عروق تغذیه کننده بافت پوست را اصلاح میکنند.

با افزایش سن بهم ریختگی شبکه مویگری در بافت پوست رخ داده و عروق بافت پوست دچار اختلال میشود. در واقع آنالیز سلول­های پوست جوان سالم و پوست افراد مسن نشان می­دهد که فاکتورهای موثر و حیاتی در ایجاد شبکه مویگری مناسب پوست در شرایط پیری ضعیف عمل میکنند. که این مسئله مسیر رسیدن مواد مغذی به پوست را تضعیف میکند. . فرایند رگ سازی مناسب یک بخش ضروری برای داشتن یک پوست سالم است. این رگ ها تامین کننده مواد مغذی برای حفط فعالیت صحیح سلول های پوست هستند. از دیدگاه محققان یکی از راه حل های درمان پیری پوست افزایش تعداد عروق بافت پوست است. مطالعات متعددی اثبات کرده اند استفاده از سلول­های بنیادی یا مشتقات آن ها باعث افزایش شبکه مویرگی تغذیه کننده پوست خواهد شد.سلول های پوست ضعیف و پیر فاکتورها و مواد لازم را از طریق سلول های بنیادی تزریق شده برای خروج از حالت پیری دریافت میکنند و این مسئله جوانسازی پوست یا درمان پیری پوست را به همراه خواهد داشت.

درمان با PRP و تزریق اگزوزوم

درمان با PRP یا سلول بنیادی ( تزریق اگزوزوم)؟

یکی دیگر از روش­های مبتنی بر سلول انجام (PRP) است. در این روش پلاسمای غنی از پلاکت به پوست تزریق می‌شود. که این مسئله می‌تواند به کلاژن سازی پوست و بهبود عروق خونی پوست برای تغذیه سلول­ها منجر شود. در مقایسه با این روش، استفاده از سلول­های بنیادی موثرتر است. اشکال استفاده از پی آر پی این است که هیچ سلول بنیادی یا اگزوزوم ایجاد نمی‌کند زیرا با افزایش سن، بدن ما سلول‌های بنیادی کمتر و کمتری در خون ما وجود دارد. علاوه سن، سلامت بیمار نیز برای کیفیت برداشت PRP بسیار مهم است. قبل از توسعه PRP، سلول‌های بنیادی از چربی جمع‌آوری شده در طول لیپوساکشن به دست می‌آمدند. با این حال، این فرآیند دردناک و گران‌تر بود و بیمار مجبور بود دو عمل را انجام دهد. باز هم، سن و سلامت کلی بیمار با کمیت و کیفیت سلول‌های بنیادی در دسترس بازی می‌کند.

سلول­های بنیادی دارای خواص بازسازی کننده، ضد التهابی و تعدیل کننده سیستم ایمنی هستند. تزریق مشتقات گرفته شده از سلول­های بنیادی 1000 برابر قوی­تر از پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) است.

جوان­سازی پوست از طریق سلول­های بنیادی

تحقیقات علمی متعددی نشان داده که استفاده از سلول های بنیادی یا مشتقات حاصل از آن میتوانند ریزمحیط سلول های پوستی را اصلاح کنند. فاکتورها و موادی که از سلول های بنیادی ترشح میشود غنی از ذراتی است که علاوه بر تغذیه مناسب سلول های پوست سلول های آسیب دیده پوست را هم ترمیم میکنند. و مسیر ساخت کلاژن در این سلول ها بهبود داده می­شود.

اگزوزوم چیست؟

اگزوزوم­‌ها ذراتی هستند که به طور طبیعی از سلول‌ها به ویژه از سلول‌های بنیادی آزاد می‌شوند. آنها حامل پروتئین‌ها، فاکتورهای رشد متعدد و RNA پیام رسان هستند. اگزوزوم مسئول ارتباط سلول به سلول به عنوان سلول‌های پیام رسان است و این توانایی را دارد که سلول‌های خود را فعال کند تا مانند سلول‌های جوانان به طور فعال و کارآمد عمل کنند.

اگزوزوم‌ها عملکردهای ترمیم کننده و احیا کننده قوی سلول‌های بنیادی دارند. سلول‌های دیگر به سیگنال‌های پیام‌رسان اگزوزوم‌ها واکنش نشان می‌دهند و رفتار خود را بر این اساس تغییر می‌دهند. دانشمندان اکنون قادرند این سیگنال‌دهنده‌های مفید را به‌جای خود سلول‌های بنیادی به‌طور مستقیم جدا کرده و از روش‌های مختلفی چون تزریق آن‌ها را وارد بدن کنند. درمان با اگزوزوم یک درمان بدون سلول است.

اگزوزوم‌ها از سلول‌های بنیادی مزانشیمی آمنیوتیک اهدایی انسان جدا شده و با استفاده از روش‌های اختصاصی خالص سازی می‌شود. مزیت منحصر به فرد این اگزوزوم ها این است که از سلول‌های بنیادی مشتق شده‌اند و طیف گسترده‌ای از فاکتورهای رشد را به همراه دارند. از آنجایی که اگزوزوم‌ها بسیار کوچک و سریع هستند، می‌توانند در جریان خون پنهان بمانند و دوزهای متعددی از پروتئین را در میان موانعی که سلول‌ها قادر به عبور از آنها نیستند حمل کنند.

درمان‌ بر پایه سلول‌های بنیادی برای چه کسانی مفید است؟

در واقع اگزوزوم تراپی برای همه افرادی که می‌خواهند سلامت کلی پوست خود را بهبود بخشد مناسب است. اگزوزوم تراپی مشکلات مربوط به سن، جای زخم‌ها و حتی اگزما را تا حد قابل توجهی بهبود می‌بخشد.

هنگامی که برای مشاوره به ما مراجعه می‌کنید، متخصصین ما با در نظر گرفتن تاریخچه پزشکی، خانوادگی و نگرانی‌های شما، بهترین و جدیدترین روش درمانی را برای گرفتن بهترین نتیجه به شما پیشنهاد می‌دهند.

از جمله تاثیراتی که اگزوزوم‌ها بر پوست دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تسهیل و تبادل RNA و سلول‌های ایمنی بین سلول‌ها
 • انتقال فاکتورهای رشد برای جوان‌سازی پوست

درمان با اگزوزوم چقدر طول می‌کشد؟

درمان با اگزوزوم سلول‌های بنیادی برای بهبود خاصیت ارتجاعی، استحکام و ظاهر پوست طراحی شده است. علاوه بر این، برای کنترل آکنه و اسکارهای غیر طبیعی استفاده می‌شود. اثرات این نوع درمان معمولاً طی چند جلسه درمانی قابل مشاهده‌ است و تا 12 ماه پس از اتمام درمان باقی می‌ماند.

روش های جوانسازی پوست

درمان های پوستی با سلول‌های بنیادی چه نتایجی دارد؟

درمان با سلول‌های بنیادی برای پوست می‌تواند نتایج بلند مدت به همراه داشته باشد و در مقایسه با سایر روش‌های درمانی می‌تواند برای مدت طولانی­تری پوست را در وضعیت جوان و سالم نگه دارد. در حقیقت در روش جوانسازی پوست از طریق سلول­های بنیادی می‌تواند نتایج زیر را داشته باشد:

 • پوست جوان
 • سفت شدن پوست سراسر صورت و گردن که منجر به لیفتینگ می شود (مشتقات سلول های بنیادی، سلول‌های پوست شما را فعال می کنند تا 600 درصد کلاژن بیشتر و 300 درصد الاستین بیشتر تولید کنند.)
 • روشن کننده پوست
 • بهبود چین و چروک، سلامت پوست، آبرسانی، منافذ باز و درخشندگی پوست
 • اصلاح هایپرپیگمانتاسیون، سیاهی دور چشم و ملاسما
 • کاهش قرمزی و التهاب پوست (روزاسه و آکنه، درماتیت، پسوریازیس)
 • بازسازی سد پوستی در اگزما
 • بهبود زخم و اسکار

 ترمیم و بهبود زخم‌ها به کمک سلول‌های بنیادی:

زخم به عنوان آسیب و هرگونه اختلال در ساختار طبیعی پوست توصیف می‌شود. زخم‌های حاد می‌تواند در اثر مکانیسم‌های مختلف یا تغییرات شدید دما، تماس با مواد شیمیایی و تشعشع ایجاد شود که در نتیجه باعث ورود ارگانیسم به بدن و عفونت می‌شود.

تمرکز اصلی کاربرد سلول‌های بنیادی در ترمیم زخم، هدف قرار دادن کیفیت بهبود زخم است. استفاده از سلول‌های بنیادی می‌تواند موجب تسریع در بهبود، جلوگیری از انقباض زخم و تشکیل اسکار، بسته شدن زودتر زخم، و به طور ایده آل بازسازی پوست شود.

به دلیل وجود سلول‌ها و مولکول‌های مختلفی که به روش هماهنگ در پروسه ترمیم زخم کار می کنند، ترمیم زخم همیشه چالش برانگیزترین مسئله بوده است. هر اختلالی می تواند باعث شکست در بهبودی شود و منجر به پیشرفت یک زخم حاد به زخم مزمن شود. تاکنون، روش‌های مختلفی در درمان زخم‌های پوستی به کار گرفته شده‌اند که در میان آن‌ها، درمان مبتنی بر سلول، به‌ویژه سلول‌های بنیادی بزرگسالان، به‌عنوان یک درمان امیدوارکننده برای ارتقای بهبود زخم بدون ایجاد اسکار ظاهر شده است. به دلیل توانایی سلول‌های بنیادی مزانشیمی در تعدیل ایمنی و بازسازی بافت، توجه ویژه‌ای به این سلول‌ها در ترمیم زخم شده است. داده های بالینی نشان داد که پیوند اتولوگ MSC (از خود فرد) باعث بهبود تمام مراحل ترمیم زخم می‌شود. است.

درمان اگزما با سلول‌های بنیادی:

اگزما یک عارضه پوستی است که با خشکی، خارش و التهادب پوست همراه است که به “عملکرد سد پوستی” شما آسیب می‌رساند. این عارضه باعث می‌شود که خارجی‌ترین لایه بدن شما حساس تر و مستعد عفونت شود.

در حالی که اگزما مسری نیست، می تواند به یک مشکل دائمی و خسته کننده تبدیل شود. علائم عبارتند از:

 • پوست خشک و خارش دار
 • لکه‌های قرمز و قهوه‌ای یا خاکستری که روی دست‌ها، مچ‌ها، مچ پا، داخل آرنج‌ها و پشت زانوها ظاهر می‌شود.
 • برجستگی‌های کوچک برجسته که مایعی نشت می‌کند و در صورت خراشیدگی پوسته پوسته می‌شود.
 • لکه‌های ملتهب
 • پوست ضخیم، متورم یا پوسته پوسته شده

این عارضه در افرادی که سابقه خانوادگی آلرژی‌های غذایی و محیطی یا آسم دارند، بیشتر دیده می‌شود. شایع‌ترین شکل اگزما درماتیت آتوپیک است. مطالعات جدید نشان می‌دهد که درمان با سلول‌های بنیادی خون بند ناف ممکن است یک درمان موثر برای بیماران مبتلا به اگزمای متوسط تا شدید یا درماتیت آتوپیک (Atopic dermatitis (AD)) باشد. به عنوان مثال در یک مطالعه نشان داده‌شد که درمان با hUCB-MSCs (سلول‌های بنیادی مزانشیمی خون بند ناف انسان) منجر به بهبودهای وابسته به دوز در اگزما شد. در %55 از بیماران در گروه تحت درمان با hUCB-MSC با دوز بالا، 50 درصد کاهش ناحیه اگزما و شاخص شدت آن مشاهده شد و همچنین خارش را تا 58 درصد کاهش داد.، مطالعات حاضر نقش منحصر به فردی را برای سلول‌های بنیادی و اگزوزوم‌های مشتق شده از آن در درمان اگزما تعریف می‌کند که توسط آن عملکردهای اپیدرم معیوب ترمیم می‌شود. به نظر می رسد سلول‌های بنیادی به طور قابل توجهی سنتز مواد مفیدی را در این راستا القا می‌کند و بیان ژن‌های متعددی از جمله تمایز کراتینوسیت‌ها، متابولیسم لیپید، چرخه سلولی و پاسخ ایمنی را تعدیل می‌کند.

درمان اگزما

پسوریازیس و اثر سلول‌های بنیادی بر آن:

پسوریازیس که درمان آن می‌تواند طولانی و دشوار باشد، در 2 تا 3 درصد از جمعیت رخ می‌دهد. یعنی در حال حاضر حدود 125 میلیون نفر به روش‌های موثر درمانی برای این بیماری جدی پوستی نیاز دارند.

پسوریازیس یک بیماری خودایمنی مزمن است که با ظاهر شدن پلاک‌های فلس دار سفید یا صورتی روی پوست مشخص می‌شود. این بیماری عمدتاً پوست سر، اندام تناسلی، ناحیه لومبوساکرال، آرنج و زانو را درگیر می‌کند. پسوریازیس افراد تمام سنین را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما بیشتر در بیماران بین 15 تا 25 سال تشخیص داده می‌شود. این بیماری تمایل به پیشرفت دارد و در بسیاری از افراد، منجر به ایجاد آرتریت پسوریاتیک (التهاب دردناک مفاصل) می شود.

همان طور که تا به اینجا اشاره شد در حال حاضر سلول درمانی برای درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها استفاده می شود و پسوریازیس نیز از این قاعده مستثنی نیست. در سال‌های اخیر پیشرفت‌های قابل توجهی در شناخت علل این بیماری صورت گرفته است. با این حال، مکانیسم دقیق هنوز ناشناخته است. در سال 2017، دانشمندان لهستانی به این نتیجه رسیدند که اختلال در تنظیم پاسخ التهابی در پسوریازیس ممکن است به دلیل اختلال در عملکرد برخی از سلول‌های بنیادی باشد. دانشمندان ایالات متحده با توجه به یک واقعیت جالب، این فرض را تأیید کردند. در بیماران مبتلا به پسوریازیس تحت درمان با سلول های بنیادی خونساز، بهبودی طولانی مدت پس از مدتی رخ داد.

آخرین مطالعه در مورد سلول درمانی پسوریازیس توسط دانشمندان کره جنوبی در سال 2021 منتشر شد. این مطالعه موردی از درمان یک مرد 47 ساله را شرح می‌دهد. او از پلاک‌های پسوریازیس در انگشتان، دست‌ها و پشت گوش‌هایش رنج می‌برد.

همچنین در مطالعه‌ای دیگر بیمار3 مرتبه سلول‌های بنیادی مزانشیمی مشتق از بند ناف دریافت کرد. این روش یک بار در هفته انجام شد. 122 روز پس از شروع سلول درمانی التهابات پوستی او به تدریج شروع به ناپدید شدن کرد. در عرض 5 ماه، پلاک های پسوریازیس بیمار به طور کامل ناپدید شدند و بیماری عود نکرد. این یکی دیگر از دلایل اثربخشی سلول درمانی برای پسوریازیس بود.

درمان این بیماری شامل استفاده از سلول‌های بنیادی مزانشیمی است که می‌توان از بافت چربی خود بیمار گرفته شود. اگر پسوریازیس به دلایل ژنتیکی باشد، امکان استفاده از سلول‌های بنیادی بند ناف وجود دارد. تجویز موضعی مواد سلولی فرآیندهای زیر را تحریک می کند:

 • تکثیر سلولی (توزیع و رشد سلول‌های سالم)؛
 • سنتز الیاف کلاژن و الاستین؛
 • تقویت چارچوب ساختاری پوست؛
 • میکروسیرکولاسیون (انتقال مایعات بیولوژیکی در سطح بافت)؛
 • فرآیندهای متابولیک

در نتیجه سلول درمانی، عیوب بافتی به تدریج با فیبرهای کلاژن جدید جایگزین می‌شود. بنابراین، پوست به روش طبیعی بازسازی می‌شود.

تزریق سلول‌های بنیادی در پسوریازیس می‌تواند به بهبود قابل توجهی منجر شود. در واقع این سلول‌ها موارد زیر را منجر می‌شود،

 • تعدیل سیستم ایمنی، هماتولوژیک و غدد درون ریز
 • کاهش شدید تیتر آنتی ژن‌های ویروسی و آنتی بادی‌های ضد ویروسی (IgM) تا ناپدید شدن کامل.
 • کاهش فعالیت فرآیند التهابی تا حذف کامل؛
 • از بین بردن علائم عفونت‌های مزمن و طولانی مدت

علاوه بر این، سلول درمانی به شما امکان می‌دهد پوست را از پلاک های پسوریازیس پاک کنید و به بازسازی کامل اپیدرم و درم برسید.

درمان ویتیلیگو

ویتیلیگو و سلول‌های بنیادی:

ویتیلیگو یک بیماری مزمن پوستی است که تکه‌هایی از پوست تغییر رنگ داده می‌دهد. در بیماران مبتلا به ویتیلیگو، سیستم ایمنی به ملانوسیت ها (سلول هایی که ملانین یا رنگدانه پوست تولید می‌کنند) حمله می‌کند و آنها را از بین می‌برد. در نتیجه در این بیماری به تدریج مناطق آسیب دیده گسترش می‌یابد. ویتیلیگو مسری و کشنده نیست. با این حال، می‌تواند تأثیر شدیدی بر اعتماد به نفس فرد داشته باشد. علاوه بر این، مناطق آسیب دیده ممکن است مستعد آفتاب سوختگی دردناک باشد، زیرا محافظت ارائه شده توسط ملانین را از دست داده اند.

درمان ویتیلیگو یکی از سخت‌ترین چالش‌های پوستی است. در حالت ایده‌آل، هدف از درمان‌های ویتیلیگو متوقف کردن تخریب سیستم ایمنی ملانوسیت‌ها، تحریک مجدد رنگدانه و جلوگیری از عود، ارائه نتایج زیبایی است.در حال حاضر، هیچ درمان تایید شده‌ای برای درمان دائمی ویتیلیگو ارائه نشده‌است. گزینه‌های جراحی، مانند پیوند پوست، اغلب جای زخم باقی می‌گذارند و رنگ پوست یکنواخت را تضمین نمی‌کنند.

اما یک راه جدید بالقوه برای درمان ویتیلیگو سلول‌های مزانشیمی (MSCs) است که با خاموش کردن پاسخ ایمنی موجود در برابر نواحی درگیر پوست، به بازسازی ملانوسیت‌ها در نواحی آسیب‌دیده کمک می‌کند. از آنجایی که سلول‌های بنیادی مزانشیمی نه تنها می‌توانند ایمنی را تنظیم کنند بلکه اثرات ضد التهابی نیز ایجاد می‌کنند، درمان با سلول های بنیادی مزانشیمی هم می تواند از حمله سیستم ایمنی بیمار به ملانوسیت‌ها جلوگیری کند، هم پیشرفت بیماری را متوقف کند و هم امکان بازسازی پوست آسیب دیده بیمار را فراهم کند.

تماس با ساواژنوم

برای مشاوره ژنتیک با ما تماس بگیرید.

امتیاز نوشته 4.8 با 62 رای

۱      ۲      ۳      ۴      ۵  ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‎ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‎ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‎ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‎ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‎ ‌ ‌ ‌ ‌ 

برای دریافت نوبت مشاوره ژنتیک میتوانید فرم زیر را پر کنید

پرسش و پاسخ رایگان انتهای صفحه
نوشتهٔ بعدی
درمان فلج مغزی با سلول های بنیادی
نوشتهٔ پیشین
بیماری های ژنتیکی پوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید